top of page

Sałatka z zielonej papaji


 

Jak wspomniano wcześniej, tajska kuchnia postrzegana jest jako jedna z najlepszych na świecie. Niestety uliczne punkty sprzedaży jedzenia, i spora część restauracji, ma bardzo ograniczony wybór, złożony głównie z Pad Thai, które nie zawsze zasługuje na tę nazwę. Żeby zrozumieć dlaczego powinieneś/powinnaś albo skorzystać z dobrej restauracji albo mieć szczęścia bycia goszczonym/ą w czyimś domu. Nas spotkał ten zaszczyt, byli/łyśmy goszczeni/e przez Rat w Khao Sok, podczas naszej wolontariackiej pracy w punkcie eko-turystycznym Thai Jungle Life. Rat, razem z innymi kobietami ze społeczności, dbały o nas przygotowując każdego dnia inne potrawy. Naszą ulubioną stała się sałatka z zielonej papaji, świeża i niezwykle smaczna.

SKŁADNIKI: (4 porcje)

1 zielona papaja

200 g zielonej fasoli

200 g pomidorów koktajlowych

2 marchewki

1 ząbek czosnku

1-2 łyżki opiekanych orzeszków ziemnych

1 limonka

1 papryczka chili

Sos z kalmarów, cukier i woda do smaku

PRZYGOTOWANIE:

Kroimy zieloną papaję w cienkie paski starając się ciąć wzdłuż włókien. Obtaczamy w mące i smażymy w głębokim oleju.

Kroimy zieloną fasolę i pomidory na malutkie kawałeczki. Marchewkę kroimy w paski. Wkładamy razem czosnek, opiekane orzeszki ziemne rozmoczone w soku z limonki, łyżkę cukru rozpuszczoną w małej ilości wody oraz sos z kalmarów i mieszamy aż do otrzymania raczej wodnistego sosu. Dodajemy zielonej fasoli, pomidorów i marchewki i mieszamy aż uzyskamy jednolitą konsystencję.

Dodajemy smażoną papaję.

RADY DLA INNYCH SZEROKOŚCI GEOGRAFICZNYCH: Sos z kalmarów może być zastąpiony sosem sojowym. Również zielona papaja może być trudna do znalezienie w miejsach innych niż sklepy z tropikalnymi owocami. Można spróbować zamienić papaję na cukinię lub zieloną dynię.

 

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f