Równość po prostu

Równość po prostu

WIDEOTŁUMACZ

Łódź| Polska

Wideotłumacz to innowacyjny pomysł, który pozwala osobom Głuchym załatwić sprawy w różnego rodzaju instytucjach w dowolnym momencie, bez konieczności starania się o tłumacza/kę.

 

Wideotłumacz jest usługą Polskiego Związku Głuchych. – mówi Piotr Kowalski, manager projektu. - Technicznie wygląda to tak, że jest dwoje tłumaczy, którzy od 8 do 18, od poniedziałku do piątku i trochę w weekendy siedzą w PZG i są gotowi, żeby odbierać połączenia. Osoby z instytucji korzystających z naszych usług mogą zadzwonić w dowolnym momencie i poprosić o tłumaczenie używając albo wideo telefonu, albo komputera z kamerką i zestawem słuchawka, mikrofon. Dana firma czy urząd nie musi zatrudnić tłumacza na wyłączność, jeden tłumacz z PZG jest w stanie pokryć zapotrzebowanie z wielu miejsc na raz. Nie ma tych połączeń strasznie dużo, nie jest tak, że tłumacze narzekają na ból rąk, bo ciągle migają, ale codziennie się jakieś zdarza, dłuższe, krótsze, w ważniejszych i mniej ważnych sprawach. Raz widziałem 1,5h rozmowę w mBanku, ona była tak długa przede wszystkim dlatego, że klient był przeszczęśliwy, że w końcu może się naprawdę czegoś dowiedzieć. Było fajnie, było równo, pierwszy raz mógł się zapytać o wszystko co związane z daną usługą.

 

Przekonanie mBanku i innych dużych firm czy instytucji do skorzystania z usług tłumaczenia to jeden z największych sukcesów Piotra i innych osób zajmujących się Wideotłumaczem. Choć prócz sukcesów, są też porażki.

 

Naszą porażką jest to, że ciągle nie udało nam się przekonać rządu o konieczności stworzenia 24-godzinnego centrum tłumaczeniowego, przede wszystkim spiętego z numerem 112, żeby Głusi mogli skontaktować się tak samo jak słyszący z różnego rodzaju pomocą. Jak to zostanie zrobione, będzie można świadczyć tę usługę w sposób całkowicie otwarty, dla wszystkich. Będzie można zadzwonić w dowolne miejsce, nawet do cioci, która słyszy.

 

I to jest realna zmiana, rzeczywiste zmienianie świata na lepsze.

 

Od lat jestem harcerzem. Założyciel skautingu, Baden Powell, powiedział, żebyśmy zostawili ten świat lepszym niż go zastaliśmy i to właśnie staram się robić. Wideotłumacz to namacalna zmiana. To, że Kryśka z Heńkiem mogą skorzystać z wideotłumacza powoduje, że jest im w życiu łatwiej. Albo nawet nie łatwiej, po prostu tak samo. Oni nadal mogą się wkurzyć rozmawiając z urzędnikiem, ale mogą się wkurzyć tak samo jak słyszący i to jest ważne. Równość po prostu.

Więcej o Wideotłumaczu: wideotlumacz.pl

Share on Facebook
Please reload

RELATED | POWIĄZANE

Please reload

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon

We are Anna and Andrea, a Polish-Italian couple traveling around the world. We are looking for changemakers,  in order to describe and share their stories.

Our journey is based on exchange: story telling and other skills in exchange for a place to sleep and food. 
 

Join the GoodNewsLetter