top of page

Zielony cykl


 

Zielony cykl

ZELENO

Belgrad | Serbia

 

7 lat temu, kiedy przeprowadziłem się do Belgradu, zdałem sobie sprawę, że nie da się tutaj kupić żadnych normalnych warzyw czy owoców. – mówi Nikica Marinkovic, założyciel Zeleno. – Wielkie firmy zaczęły otwierać sieci supermarketów. Zazwyczaj sprowadzają oni produkty z całego świata, nie ma miejsca dla małych producentów, jak to było w przeszłości. Zacząłem się zastanawiać: czemu sprzedajemy kapustę z Hiszpanii i truskawki z Grecji, skoro była Jugosławia ma mnóstwo ziemi uprawnej? Jak możemy to zmienić? Zacząłem pracować nad stroną internetową. Nie jestem informatykiem, zawsze zajmowałem się rolnictwem, ale mam kilku przyjaciół, którzy mi pomogli i stworzyliśmy stronę pod nazwą Zeleno, co po serbsku znaczy zielony. Strona ta łączy ze sobą lokalnych producentów i klientów/ki z Belgradu.

W tej chwili w projekt zaangażowanych jest 20 producentów. Zeleno zbiera od nich jedzenie i dostarcza bezpośrednio do klientów/ek. W wyjątkowych opakowaniach.

10 lat temu, w ramach projektów ONZ, pracowałem na północy Czarnogóry oraz w południowo-wschodniej Serbii. Widziałem mnóstwo osób wyrzucających ogromne ilości wełny, która nie była wystarczająco dobra, by sprzedawać ją firmom odzieżowym. Zacząłem się zastanawiać: dlaczego nie używamy wełny zamiast ksylofonu w opakowaniach? To znacznie bardziej ekologiczne rozwiązanie. Stworzyłem prototyp i w 2014 wygraliśmy konkurs w Szwecji, zwany Smart Living [Inteligentne Życie]. Myślę, że w przyszłości, jeśli ktoś będzie chciał utrzymać swój biznes, będzie musiał wziąć pod uwagę cały proces. Nie ma sensu prowadzenie jedynie strony internetowej. Ale produkując również opakowania zamykamy pewien cykl. Wełnę, która nie nadaje się już do użycia w opakowaniach, przerabiamy na torby.

Opakowania to nie jedyny innowacyjny pomysł Zeleno.

Chcemy ruszyć z przepisami, połączyć przepisy z domowym jedzeniem. Możesz zamówić konkretny przepis, a my dostarczymy wszystkie niezbędne składniki. Zainspirowała mnie do tego mama mówiąc, że nie wie co ma dla mnie ugotować i czy mógłbym jej powiedzieć. Kolejną rzeczą, którą chcemy zacząć jest blog. Będziemy publikować historie farmerów, informacje o ekologicznej produkcji, itd.

Nikica jest pełen pomysłów, obiecujących zarówno ze społecznego, jak i biznesowego punktu widzenia. Wydaje się, że nauczył się tego już w dzieciństwie.

Moje pierwsze pieniądze zarobiłem sprzedając owoce na ulicy. Spytałem ojca: możesz dać mi pieniądze na deskorolkę? Powiedział: ok, nie ma problemu, tutaj masz owoce, sprzedaj je i będziesz miał pieniądze. Miałem 8 lat. Przedsiębiorczość została mi do dziś. Kiedy dorosłem, zacząłem rozglądać się za czymś, co podniesie jakość życia, nie tylko mojego, ale i ludzi wokół. Pracowałem z rolnikami i po prostu połączyłem problem z rozwiązaniem, nic więcej. Przygoda z racjonalnym podejściem.

Przygoda, która zaczyna się od spotkania z drugim człowiekiem.

Jeśli chcesz odnieść sukces, technologia nie wystarczy. Wyjdź na ulicę, pogadaj z ludźmi, spotkaj osoby również spoza Twojej własnej sieci, z realnego życia. Działaj, zamiast tylko czytać. Spróbuj, możliwości jest mnóstwo.

 

Więcej o Zeleno: zelenoo.com

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f