Zabawa nauką

 

Zabawa nauką

SHARE TOY

Aveiro | Portugalia

Jak się zaczęło?

 

Miguel Ferreira: Share Toy powstało w zeszłym roku.

 

Pedro: Miałem trochę popsutych zabawek, zaproponowałem kilku znajomym, żeby je ze mną naprawili. Postanowiliśmy połączyć wolontariat z wiedzą techniczną, którą zdobywamy na studiach.

 

Miguel: Od tego czasu spotykamy się w każdą środę na 5-6 godzin naprawiając zabawki z użyciem takich umiejętności jak drukowanie 3d, szycie, czyszczenie, reperowanie elektroniki, itd.

 

Pedro: Nie chodzi tylko o zabawki, to też kwestia rozwijania naszych umiejętności, działania na rzecz środowiska, pokazywania ludziom, że mogą rzeczy naprawiać zamiast wyrzucać.

 

 

Co robicie z naprawionymi zabawkami?

 

Pedro: Oddajemy różnym grupom, czasem bezpośrednio, jak w przypadku dzieci w szpitalu w Aveiro, czasem za pośrednictwm organizacji społecznych, które nie chcą żebyśmy spotykali się z dziećmi, by ich nie eksponować. W tym roku niedaleko Aveiro wybuchł pożar, staramy się dotrzeć do dotkniętych nim rodzin, zobaczyć czy przydadzą się im nasze zabawki.

 

Miguel: Choć działamy w Aveiro, zepsute zabawki, w formie darowizny, przyjeżdżają do nas z różnych części Portugalii. W zeszłym roku nastąpił prawdziwy bum. Rozmawialiśmy z uniwersytecką gazetą, a oni przekazali naszą historię innym mediom. Zaczęliśmy otrzymywać mnóstwo telefonów z prośbą o wywiad.

 

Pedro: Już po 4 tygodniach działalności wylądowaliśmy w krajowej telewizji i radiach.

 

 

Wow! Rzeczywiście szybko. A dlaczego właściwie postanowiliście się w to zaangażować?

Miguel: Jestem harcerzem od 16 lat. Pomaganie innym sprawia mi radość.

 

Pedro: Lubię budować i reperować. Lubię też, kiedy ktoś to docenia. Jako dziecko miałem zabawki, ale nie wszystkie dzieci mają takie szczeście. Dzielenie się może być naprawdę poruszające. W ostatnim roku podarowaliśmy 250 naprawionych zabawek.

 

 

Jaki będzie kolejny krok?

 

Miguel: Zdecydowanie będziemy kontynuować, uniwersytet uwielbia nasz projekt i w pełni nas wspiera. W tym roku chcemy skoncentrować się na osobach z Erasmusa, zorganizować spotkania po angielsku. Próbujemy poszerzyć działalność.

 

Pedro: Chciałbym rozpowszechnić ten pomysł, otworzyć Share Toy Porto, Lizbona, w przyszłości może uda się dotrzeć do innych krajów.

 

 

Co poradzilibyście osobie, która chce podążać za Waszym przykładem i również stać się światozmieniaczem lub światozmieniaczką?

 

Miguel: Rozejrzyj się wokół. Kiedy jesteś świadomy otoczenia, możesz coś zmienić. Niektórzy zamykają oczy, nie dostrzegają problemów, nie widzą jak niewiele potrzeba, by coś zmienić.

 

Pedro: Nie potrzebujesz niczego szczególnego, by zacząć działać. Na studiach wiele rzeczy robimy jedynie dla stopni lub by uszczęśliwić wykładowców. Dzięki Share Toy wykorzystujemy naszą wiedzę w sensownym sposób: ucząc się pomagamy społeczeństwu, sprawiamy radość dzieciom, ulepszamy przedmioty, uczymy studentów jak naprawiać swoje własne rzeczy.

Więcej o Share Toy: facebook.com/sharetoyua/

Share on Facebook
Please reload

RELATED | POWIĄZANE

Please reload

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon

We are Anna and Andrea, a Polish-Italian couple traveling around the world. We are looking for changemakers,  in order to describe and share their stories.

Our journey is based on exchange: story telling and other skills in exchange for a place to sleep and food. 
 

Join the GoodNewsLetter