top of page

Ajvar


 

W tropikalnych krajach, gdzie przebywamy obecnie, natura dostarcza pożywienia przez cały rok i nie ma potrzeby przechowywania jedzenia przez dłuższy czas. Na Bałkanach, gdzie zima jest dużo cięższa, przetwory są smacznym sposobem na delektowanie się smakiem warzyw, nawet gdy ogród ich nie zapewnia. Ajvar to rodzaj pasty przygotowywanej głównie z bakłażana i papryki, zawsze obecnej na macedońskim stole, jako dodatek do obiadu czy przekąsek. Jeszcze jedna rada dla tych, którzy podróżują po Macedonii: koniecznie spróbujcie Ajvar!

Nigdy nie mieliśmy okazji przygotować Ajvar osobiście – zajmuje to bardzo dużo czasu – wielokrotnie jednak próbowaliśmy i zdecydowanie jesteśmy pod wrażeniem jego smaku. To też jeden z prezentów, który razem z winem dostaliśmy od uczestników i uczestniczek Changemaker Course organizowanego ze Sferą Macedonią. Do prezentu dodany był przepis, którym dzielimy się poniżej.

SKŁADNIKI

10 kg papryki

1 kg marchwi

4 duże bakłażany

200 ml octu

200 mg cukru

1 L oleju

PRZYGOTOWANIE

Pierwszego dnia myjemy papryki i grillujemy je na gorącej powierzchni (lub grillu, jeśli mamy do niego dostęp). Gdy są gotowe, owijamy je w tkaninę lub cokolwiek innego trzymającego ciepło, tak by para pozostała w środku ułatwiając obieranie. Gdy papryki będą wystarczająco zimne, obieramy je i otwieramy, by usunąć nasiona. Zawieszamy papryki w siatce lub sitku na noc, aby usunąć nadmiar wody.

Drugiego dnia gotujemy marchew do miękkości. Pieczemy i obieramy bakłażany. Kroimy wszystko na małe kawałeczki i mieszamy z papryką. Wlewamy olej do dużego garnka i dodajemy gotową mieszankę. Całość podgrzewamy, stale mieszając, by uniknąć przypalenia. Przygotowujemy mieszankę octu z cukrem i dodajemy do garnka. Podgrzewamy do momentu uzyskania pasty (pasta powinna być wystarczająco gęsta, by po zanurzeniu łyżki ślad pozostał widoczny).

Umieszczamy pastę w czystym szklanym pojemniku, gdy jest jeszcze gorąca, aby zakonserwować całość na dłuższy czas.

RADY DLA INNYCH SZEROKOŚCI GEOGRAFICZNYCH

Najlepiej jeść Ajvar z chrupiącym gorącym pieczywem. Skórki bakłażana, jeśli zostały usunięte przed pieczeniem, można wysuszyć lub uwędzić, a następnie wykorzystywać, by dodać smaku innym potrawom, np. risotto. Pastę można przygotować również jedynie z papryki lub jedynie z bakłażana, lub wykorzystać do tego inne „mięsiste” warzywa dostępne na Waszej szerokości geograficznej.

 

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f