top of page

Nowe perspektywy dla starych tkanin


 

Nowe perspektywy dla starych tkanin

FOREWEAR

Praga| Czechy

 

Słyszeliście kiedyś o Gospodarce o obiegu zamkniętym i na czym ona polega? Nie ma lepszego na to przykładu niż Forewear, biznes społeczny z Czech, który daje nowe prespektywy starym ubraniom. Wiele nowych perspektyw.

KROK 1 – Zbieranie ubrań

Po pierwsze, znajduje firmy, które razem ze mną chcą zorganizować zbiórkę ubrań – mówi Marketa, założycielka Forewear. – Następnie, przez kilka dni, pracownicy i pracowniczki przynoszą niepotrzebne im już ubrania i materiały. Podczas ostatnich 10 lat – pięciu lat prowadzenia biznesu i pięciu lat wcześniejszej pracy wolontariackiej – zebraliśmy w sumie ponad 30.000 kilogramów tkanin.

KROK 2 – Darowizna dla organizacji społecznych

Kiedy zbierzemy wystarczająco dużo ubrań, zanosimy je do organizacji, która pracuje z osobami z niepełnosprawnościami, prowadząc sklep zatrudniający niektóre z nich. Wybierają oni ubrania w dobrym stanie, które nadają się do sprzedaży i dzięki temu mogą wspomóc ich działalność. Pozostałe ubrania przekazujemy innym organizacjom, pracującym na przykład z migrantami i migrantkami czy osobami bezdomnymi.

Killka lat temu, zanim otworzyłam biznes, współpracowaliśmy z Domem Starców. Zapraszaliśmy ludzi na wymianę ubrań w Domu właśnie, a to, co zostało po wydarzeniu, przekazywaliśmy jego mieszkańcom. Jako opłatę za wstęp na wydarzenie dla osób z zewnątrz proponowaliśmy darowiznę dowolnej wielkości: pieniężną albo w postaci rzeczy, których osoby starsze mogą potrzebować. Mieszkańcy i mieszkanki Domu byli zachwyceni, nie byli przyzwyczajeni do otrzymywania rzeczy za darmo czy do uczestniczenia w tego typu wydarzeniach. Już wtedy po wymianach zostawały nam jednak ogromne ilości ubrań i tkanin, z którymi nie bardzo wiedzieliśmy co zrobić. W Forewear w końcu udało nam się to rozwiązać w ekologiczny i zrównoważony sposób.

KROK 3 - Recykling

Ubrania nie nadające się do ponownego użytku przekazujemy fabryce, która rozbiera je na części pierwsze, aż do nitek, z których zostały uszyte. Następnie składają oni nitki razem, tworząc nowe tkaniny. Zamawiamy niektóre z nich. Na części można również drukować, na przykład logo klienta, co mocno pomaga w sprzedaży.

KROK 4 – Przygotowanie produktów

Niektóre z naszych produktów projektujemy sami, inne zamawiane są bezpośrednio przez firmy. Projekt, razem z tkaniną z nitek z odzysku, zanosimy do organizacji, która zatrudnia osoby z niepełnosprawnością umysłową. Dzięki naszym produktom możemy zapewnić pracę 4-5 osobom, to jeden z naszych największych sukcesów.

KROK 5 – Sprzedaż produktów (zamknięcie cyklu)

W sprzedaży skupiamy się głównie na firmach, potrzebujemy dużych zamówień, przynajmniej kilkaset produktów danego rodzaju, by mieć z tego jakikolwiek zysk. Czasem wracamy do fim, w których zbieraliśmy ubrania, czasem znajdujemy nowych klientów. Największym wyzwaniem jest to, że nie jesteśmy w stanie planować z wyprzedzeniem, firmy zamawiają ad hoc i często tylko raz. W tym roku zamawiają u nas prezenty na święta, ale już za rok potrzebują czegoś nowego. Mimo wyzwań, udało nam się przetrwać, prowadzenie firmy jest moim głównym zajęciem. Mogę utrzymać siebie, zapewnić pracę osobom w trudnej sytuacji i wspierać środowisko. To po prostu ma sens.

 
 

Więcej o FOREWEAR: forewear.cz/en

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f