Sernikak

January 24, 2019

Sernik nie jest właściwie typowo włoskim ciastem (początki sernika sięgają Grecji, choć do dzisiejszej postaci rozwinął się w Stanach Zjednocznonych), co oznacza że wykracza nieco poza ideę opowiadania o kulturze danego kraju poprzez przepisy. Ale w tym okresie, gdy plecaki odpoczywają, a my cieszymy się domem, nasze wartości wciąż są żywe, a jedną z nich jest odpowiedzialna konsumpcja. Choć owoc kaki jest słodki i zalicza się do niewielu owoców rosnących w sezonie jesienno-zimowym w klimacie włoskim i jemu podobnych, nie istnieje wiele przepisów uwzględniających kaki. Proponujemy więc wykorzystać kaki do wzbogacenia pysznego sernika!

 

Sernik jest bardzo uniwersalnym deserem, który pozwala na świetną zabawę: wszystkie trzy warstwy mogą być przygotowane na tysiąc różnych sposobów, uwzględniając warstwę sernikową złożoną z produktów mlecznych. Nasza wersja powstała dzięki sugestii Raffaelli, siostry Andrei. Jest szybka, łatwa do wykonania i bazuje na śmietanie i jogurcie. 

 

SKŁADNIKI

500 mg jogurtu naturalnego

200 mL śmietany do deserów

5 owoców kaki

5-6 łyżeczek cukru

80g biszkoptów

18g żelatyny

0.5 szklanki mleka

2 szklanek wody

1 łyżeczka alkoholu smakowego (np. likieru)

 

PRZYGOTOWANIE

12 g żelatyny rozpuszczamy w szklance wody. Ubijamy śmietanę. Dodajemy 3-4 łyżki cukru, mieszamy, dodajemy jogurt, potem mleko i żelatynę.

Podgrzewamy 1 szklankę wody i rozpuszczamy w niej 1 łyżkę cukru. Kiedy nieco ostygnie, dodajemy alkohol. Przykrywamy formę do pieczenia (najlepiej okrągłą) papierem do pieczenia. Moczymy każdy biszkop w mleku z cukrem i alkoholem, a następnie układamy na formie do pieczenia, zakrywając całe dno.

Biszkoptowe dno zalewamy wcześniej przygotowaną śmietaną z jogurtem, żelatyną i mlekiem, całość wkładamy do lodówki. Zostawiamy na kilka godzin, aż stężeje.

Rozpuszczamy kolejne 6g żelatyny. Obieramy owoce kaki, dodajemy łyżkę cukru i miksujemy przez około 2-3 minuty. Dodajmy żelatynę. Całość wlewamy na przygotowane wcześniej ciasto i trzymamy w lodówce dopóki nie przyjdzie nam ochota na skosztowanie.

 

RADY DLA INNYCH SZEROKOŚCI GEOGRAFICZNYCH

W tym przypadku nie mamy wskazówek dla innych szerokości geograficznych, ponieważ przepis sam w sobie jest już pewną wersją oryginalnego. Wybraliśmy jogurt naturalny, żeby nie stracić smaku owoców kaki, ale zawsze można spróbować z jogurtem smakowym. Dobrze jest ciasto przygotować jakiś czas przed planowanym spożyciem. 

 

 

Share on Facebook
Please reload

RELATED | POWIĄZANE

Please reload

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon

We are Anna and Andrea, a Polish-Italian couple traveling around the world. We are looking for changemakers,  in order to describe and share their stories.

Our journey is based on exchange: story telling and other skills in exchange for a place to sleep and food. 
 

Join the GoodNewsLetter