Uhud tatlisi (pszeniczny deser)

March 23, 2020

 

Tatlisi po turecku znaczy deser. To krem przygotowany z kiełków pszenicy. Przygotowanie go wymaga dobrego planowania - potrzebny jest czas na wykiełkowanie ziaren - ale warto poświęcić chwilę dla tego eliksiru. W Stambule serwują go z chrupiącą pieczoną ciecierzycą.
My mieliśmy okazję przygotować Tatlisi z Nar, w ramach wolnego dnia podczas naszego wolontariatu na jej farmie. Nar lubi eksperymentować w kuchni. Zachęciła nas do spróbowania wielu różnych rodzajów octu, kurdyjskiej kawy  (napar smakujący jak kawa z prażonych jagód terpentyny) i domowego chleba, przygotowanego z resztek procesu opisanego poniżej.

 

SKŁADNIKI

1,5 kg pszenicy
około 350 g mąki
4 l wody
400g mąki

 

PRZYGOTOWANIE

Pszenicę należy przechowywać w ciemnym pojemniku z dziurkami, by wykiełkowała. Otwory umożliwiają wypływ nadmiaru wody. Proces kiełkowania trwa 15 dni i wymaga szybkiego wstrząśnięcia oraz dodawania niewielkiej ilości wody każdego dnia, aby pszenica była jednorodnie wilgotna.
Pod koniec 15 dni dodaj 500 ml wody i zblenduj całość. Następnie dodaj 3,5 l wody, wymieszaj i przesiej część stałą. Do części płynnej dodaj mąkę (100 g / kg roztworu, wyreguluj ilość do smaku, nieco więcej mąki da słodszy efekt). Wlej całość do garnka i podgrzej na mocnym ogniu, często mieszając, aż się zagotuje. Zmniejsz ogień i gotuj aż substancja uzyska konsystencję kremu (może to potrwać około 1 godziny), często i energicznie mieszając.
Gotowy deser możesz podać na ciepło w szklance deserowej lub przełożyć gorący do słoików, by zachował się na dłużej.

 

RADY DLA INNYCH SZEROKOŚCI GEOGRAFICZNYCH

Jako ziarna użyliśmy zwyczajnej pszenicy, ale można skorzystać też z durum i wielu innych rodzajów ziaren. Stałą część pozostałą po całym procesie można wykorzystać na przykład do pieczenia chleba, ciastek czy babeczek. Do chleba do 1 kg stałej mieszanki dodaj dużą łyżkę zakwasu, 1 łyżeczkę soli, 1 szklankę letniej wody i 600 g mąki. Pozwól ciastu rosnąć przez co najmniej 8 godzin. Następnie umieść je na tacy i pozostaw na kolejną godzinę. Piecz w temperaturze 180 ° C przez około godzinę.

 

 

 

Share on Facebook
Please reload

RELATED | POWIĄZANE

Please reload

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon

We are Anna and Andrea, a Polish-Italian couple traveling around the world. We are looking for changemakers,  in order to describe and share their stories.

Our journey is based on exchange: story telling and other skills in exchange for a place to sleep and food. 
 

Join the GoodNewsLetter