W jaki sposób możemy wspierać światozmieniaczy/ki?

 

#AskAQuestion: W jaki sposób możemy wesprzeć światozmieniaczy/ki, których spotkaliście lub inne polecane przez Was inicjatywy?

Jest wiele sposobów wsparcia, zaczynając od prostych działań, a kończąc na bardziej kompleksowej pomocy:

- Polub ich na facebooku, instagramie i innych social mediach.
I podziel się linkiem na swoim profilu, pisząc przy tym dlaczego warto ich śledzić. To naprawdę ma sens. Sprawia, że światozmieniacze/ki są bardziej widoczni i mogą dostrzeć do większej ilości osób. Motywuje ich do działania. I jest dobrym argumentem w rozmowach z potencjalnymi sponsorami.

- Doceń ich pracę.
Napisz lub powiedz im dlaczego myślisz, że to co robią jest ważne. Podziękuj za dotychczasowe działania i podkreśl, że w nich wierzysz. Każda osoba, włączając w to światozmieniaczy/ki, ma czasem trudniejszy moment, czuje się przeciążona, pełna wątpliwości, zastanawia się czy to, co robi, ma sens. W takich chwilach dobre słowo i poczucie, że ktoś w nas wierzy jest kluczowe.

- Podziel się konstruktywną informacją zwrotną.
Udzielanie konstruktywnej informacji zwrotnej nie jest łatwe, więc jeśli zdecydujesz się na to, zawsze działaj z empatią. Sugerując zmiany, nie zapomnij docenić tego, co jest dobre i, jeśli to możliwe, zaoferować pomoc.

- Dołącz jako wolontariusz/ka.
Jest tyle rzeczy, w których możesz pomóc. Światozmieniające działania to nie tylko bezpośrednia praca z ludźmi, ale też zbieranie funduszy, marketing, tworzenie stron internetowych, tłumaczenia, itd. Każda umiejętność może się przydać, wiele rzeczy można zrobić online przy niewielkim wysiłku.

 

Kilka przykładów projektów, które poszukują wolontariuszy/ek:

1. Wedu - zostań mentorem lub mentorką i pracuj online z kobietą z Azji Południowo-Wschodniej, która chce być światozmieniaczką. 3-5 godzin zaangażowania miesięcznie i świetna szansa na podniesienie własnych kompetencji 

2. Warmipura - pomóż zaprojektować piękne produkty dla zdolnych kobiet z lokalnych plemion w Świętej Dolinie Inków w Peru 

3. Changemaker Tool Kit - przygotowujemy obecnie nowe narzędzie online ze scenariuszami edukacyjnymi opracowanymi na podstawie historii światozmieniaczy i światozmieniaczek, zachęcające dzieci i młodzież do podjęcia światozmieniających działań i potrzebujemy pomocy w tłumaczeniach na wszelkie języki. Napisz do nas, jeśli możesz pomóc.

- Przekaż środki.
Większość światozmieniających inicjatyw walczy z brakiem środków. Przekaż tyle, ile możesz; każdy, nawet najmniejszy wkład ma znaczenie. A jeśli możesz sobie na to pozwolić - ustaw miesięczną darowiznę i zachęć kilku znajomych, by zrobili tak samo, to naprawdę zmieni rzeczywistość danej inicjatywy, która zamiast skupiać się na pozyskiwaniu środków włoży więcej energii w działania bezpośrednio związane z jej celami.

- Kupuj ich produkty i usługi.
Wiele inicjatyw, z którymi rozmawialiśmy to biznesy społeczne i to, czego najbardziej potrzebują, to klienci i klientki. Jeśli masz ochotę na kawę - wybierz kawiarnie, która zatrudnia osoby w trudnej sytuacji. Jeśli chcesz kupić ubrania - istnieje mnóstwo sklepów z odpowiedzialnymi produktami z recyclingu, zgodnymi z filozofią zero-waste, itd. Zamiast zakupów w supermarkecie, wybierz raczej ekologiczną spółdzielnię. Wymaga to więcej wysiłku i pieniędzy (które idą na sprawiedliwe pensje, środowisko, itd), ale to naprawdę coś zmienia. Pamiętaj, że wydając pieniądze głosujesz za określoną wizją świata.

- Dołącz do zespołu.
A jeśli masz więcej czasu albo zmęczyła Cię dawna praca... dołącz do zespołu (albo załóż własną organizację ;))

Jeśli masz więcej pytań, zapisz je w komentarzu lub prywatnej wiadomości, a my na pewno odpowiemy! :)

 

Share on Facebook
Please reload

RELATED | POWIĄZANE

Please reload

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon

We are Anna and Andrea, a Polish-Italian couple traveling around the world. We are looking for changemakers,  in order to describe and share their stories.

Our journey is based on exchange: story telling and other skills in exchange for a place to sleep and food. 
 

Join the GoodNewsLetter