Wielkanocy Chleb Serowy

 

Crescia sal furmai albo Crescia d'Pasqua (Chleb Serowy albo Chleb Wielkanocny w lokalnym dialekcie w Fano) przygotowuje się tradycyjnie na Święta Wielkanocne. Poranek podczas Wielkiej Niedzieli to jedyny dzień w roku, w którym Włosi jedzą słone śniadanie. Chleb podawany jest z kiełbasą i ugotowanymi jajkami, poświęconymi w kościele.   

 

SKŁADNIKI (12 porcji)

600 g mąki

8 jajek

125 g drożdży

3 łyżeczki cukru

250 g startego sera parmigiano

250 g startego sezonowanego sera pecorino

200 g masła

½ szklanki zmieszanego oleju z zieren oraz oliwy z oliwek

½ szklanki mleka

2 szczypty soli

2 szczypty pieprzu

 

PRZYGOTOWANIE

Rozpuszczamy drożdże i cukier w letnim mleku. Na blacie kuchennym tworzymy „wulkan” z mąki, powoli dolewamy mieszkanki drożdży i zaczynamy ugniatać. Dodajemy 2/3 sera i dalej ugniatamy. 
Ubijamy jajka (trzymane w cieple, około 40°C) razem z solą, pieprzem i chwilę później ze stopionym masłem (jeszcze ciepłym, co pomoże utrzymać  temperaturę kremu) i olejem. Mieszkamy z pozostałym serem. 


Wgniatamy krem w ciasto aż uzyskamy jednolitą i miękką konsystencje. Nie przesadzajmy jednak z ugniataniem. Używamy oleju, by zapobiec przyklejaniu się ciasta do blatu. Nie używamy mąki, żeby nie wysuszyć nadmiernie ciasta. 

 

Dzielimy ciasto na 2 części i wypełniamy nim aluminiową lub szklaną formę do pieczenia, szerokości około 30 centymetrów, pokrytą papierem do pieczenia.
Pozwalamy ciastu rosnąć zostawiając je w ciepłym miejscu, aż podwoi się jego ilość (około 1-2 godzin). Podczas rośnięcia ciasta i pieczenia, obchodzimy się z nim ostrożnie. 
Pieczemy w gorącym piecu przez godzinę w temperaturze 200 °C.

 

RADY BABCIW

W przeszłości, kiedy ludzie byli biedniejsi, chleb ten był robiony ze zbyt twardych części sera, nienadających się do spożycia. Możesz więc spróbowac z bardzo różnymi rodzajami sera. Niektórzy dla poprawy smaku dodają startą skórkę cytryny lub gałkę muszkatołową .

 

 

Share on Facebook
Please reload

RELATED | POWIĄZANE

Please reload

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon

We are Anna and Andrea, a Polish-Italian couple traveling around the world. We are looking for changemakers,  in order to describe and share their stories.

Our journey is based on exchange: story telling and other skills in exchange for a place to sleep and food. 
 

Join the GoodNewsLetter