Co daje Wam nadzieję?

 

#AskAQuestion: Co daje nadzieję Wam (jeśli ją macie) lub światozmieniaczom/kom, których spotykacie po drodze?

Decyzja. Wierzymy, że nadzieja czy optymizm to kwestia wyboru, czasami wbrew oczywistym dowodom. Sporo światozmieniaczy i światozmieniaczek wspominało, że trzeba być nieco naiwnym, żebym podążać tą ścieżką. Ale czy mamy inny wybór? Możemy siedzieć, płakać, narzekać, myśleć, że to "ich" wina, ale to niczego nie zmieni. A w dłuższej perspektywie przyczyni się do naszego własnego nieszczęścia. Jeśli zamiast tego zaczniemy działać, całkiem prawdopodobne jest, że NIE osiągniemy znaczących rezultatów. Ale... po pierwsze, w światozmienianiu wcale niekoniecznie chodzi o masowe przedsięwzięcia, ale o niewielkie działania podjęte przez wystarczającą liczbę osób na całym świecie. Po drugie, zaangażowanie daje energię i cel, zbliża nas do innych ludzi, z którymi jesteśmy w stanie dzielić się nadzieją i strachem na głębszym poziomie.

Kiedy przychodzą momenty zwątpienia - a zdarzają się całkiem często - pozwalamy im zostać na chwilę. A następnego ranka, albo kilka dni później, odświeżamy naszą świadomą decyzję o nadziei, a przynajmniej działaniu jakbyśmy ją mieli. Bycie razem odgrywa w tym kluczową rolę, kiedy jedno z nas zaczyna wątpić, drugie wierzy jeszcze bardziej. Nigdy nie wiemy jaki jest realny wpływ naszych działań. Może nie będziemy w stanie wprowadzić znaczących zmian, nie damy rady samotnie odwrócić globalnego ocieplenia, pozbyć się biedy, czy podnieść poziomu świadomości i samopoczucia całej ludzkości. Ale możemy sprawić, ze uśmiechnie się jedna osoba. Możemy zasadzić jedno drzewo. Dać odrobinę nadziei i uznania ludziom wokół nas. Każda rewolucja składa się z powolnego, ewolucyjnego procesu przygotowań.

A czasem... czasem nadzieja wraca przez niewielkie przyjemności. Kubek dobrej kawy. Piękny wschód słońca. Przytulenie. Głęboki oddech. Uświadomienie sobie, że tu i teraz może być ważniejsze i bardziej realne niż wszystkie myśli kłębiące się w naszej głowie.
Jeśli macie więcej pytań, piszcie śmiało w komentarzu lub prywatnej wiadomości! 

Share on Facebook
Please reload

RELATED | POWIĄZANE

Please reload

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon

We are Anna and Andrea, a Polish-Italian couple traveling around the world. We are looking for changemakers,  in order to describe and share their stories.

Our journey is based on exchange: story telling and other skills in exchange for a place to sleep and food. 
 

Join the GoodNewsLetter