Włoska Pizza

May 28, 2020

Pośród kolekcji włoskich przepisów nie może zabraknąć tego, co we Włoszech najlepsze: pizzy! Jest to jednak dość nietypowy przepis, zaczynający się od składników płynnych zamiast klasycznego wulkanu z mąki. Robienie pizzy jest bardzo proste, tanie i zabawne w momencie gotowania (i jedzenia) z przyjaciółmi i przyjaciółkami, kiedy każdy może pozwolić sobie na chwilę kreatywności...

 

SKŁADNIKI (2 tace do pieczenia)

350 mL wody
25 g  drożdży
1 szczypta cukru
½ szklanki oliwy z oliwek
2 szczypty soli
500 mL sosu pomidorowego
2 sery mozzarella
1 szczypta oregano
1 garść kaparów
pieprz

 

PRZYGOTOWANIE

Wlewamy letnią wodę do miski i rozpuszczamy w niej drożdże oraz cukier. Mieszamy z około połową mąki. Kiedy ciasto stanie się zwarte, dodajemy sól i połowę oleju. Następnie ugniatamy z drugą połową mąki. Przykrywamy miskę folią spożywczą lub wilgotnym kawałkiem materiału i pozwalamy ciastu rosnąć przynajmniej przez godzinę (im dłużej tym lepiej).


Następnie dzielimy ciasto na dwie części i rozkładamy na dwóch tacach. Pokrywamy wierzch olejem i pozostawiamy na kolejne pół godziny.

 

Przygotowujemy sos z puree pomidorowego, oleju, oregano i kaparów. Dodajemy soli i pieprzu do smaku.

 

Polewamy pizzę sosem i umieszczamy w piecu przy jak najwyższej temperaturze (najlepsza to 450 stopni ;)). Kiedy ciasto zacznie ciemnieć wyjmujemy je z piekarnika i posypujemy mozarellą pokrojoną w małe kawałki. Pieczemy przez kolejne 2 minuty, dopóki ser się nie rozpuści.

 

RADY BABCI

Zastąpienie części wody mlekiem, powoduje, że ciasto jest delikatniejsze.  Jeśli chcesz użyć dodatków, pamiętaj, że powinny one zostać dodane w odpowiednim momencie.  Może to być na samym początku pieczenia (mięso, cukinia, itd.), razem z mozarellą (parówki, niektóre sery), albo na końcu (rukola, orzechy).

 

 

 

Share on Facebook
Please reload

RELATED | POWIĄZANE

Please reload

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon

We are Anna and Andrea, a Polish-Italian couple traveling around the world. We are looking for changemakers,  in order to describe and share their stories.

Our journey is based on exchange: story telling and other skills in exchange for a place to sleep and food. 
 

Join the GoodNewsLetter

Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f