Gender: płeć społeczno-kulturowa

September 13, 2020

 

#OurRelations - GENDER

 

Anna jest cis-kobietą, a Andrea cis-mężczyzną. Oznacza to, że w przeciwieństwie do osób trans nasza tożsamość i ekspresja płciowa zgadza się z płcią biologiczną, jaka została nam nadana w momencie narodzin. Oznacza to też, że zostaliśmy wychowani odpowiednio jako dziewczynka i chłopiec przez społeczeństwo, które ma zupełnie inne oczekiwania wobec każdej płci. Na szczęście nasi rodzice byli otwarci i dali nam przestrzeń do zrozumienia i odkrywania tego, co lubimy i chcemy robić niezależnie od płci, zarówno tej biologicznej, jak i społeczno-kulturowej. Nie znaczy to jednak, że nie podlegamy presji społeczeństwa. Nawet nasi bliscy zadają czasem pytania związane z dziećmi i domowymi obowiązkami tylko Annie, a te związane z pracą i zarabianiem pieniędzy tylko Andrei.

 

Było to też pewnym wyzwaniem na początku naszej znajomości. Anna nie jest szczególnie entuzjastycznie nastawiona do dzieci i zupełnie nie radzi sobie z gotowaniem. Bała się, że Andrea jej nie zaakceptuje, zwłaszcza biorąc pod uwagę znaczenie rodziny i jedzenia we włoskiej kulturze. Andrea z drugiej strony uwielbia bawić się z dziećmi i gotować, najchętniej z wyhodowanych przez siebie warzyw i owoców. Byłby idealnym gospodarzem domu (kurczakiem domowym?). Anna jest znacznie bardziej zorientowana na rozwój i karierę, nie ma nic przeciwko zarabianiu pieniędzy i konkurowaniu na rynku pracy. Co do sprzątania, na szczęście mamy podobne potrzeby, choć każde z nas zwraca uwagę na nieco inne rzeczy. Annie przeszkadza brud i kurz, podczas gdy Andrea dba o czystość pościeli (leżenie na łóżku w ubraniu jest surowo zabronione!) i segregację śmieci. Anna częściej zmywa naczynia (skoro nie gotuje), Andrea zazwyczaj robi pranie, itp. Andrea jest odpowiedzialny za zakupy, których Anna nie znosi - nieważne czy kupić trzeba jedzenie, ubrania czy elektronikę, po 10 minutach jest zirytowana i gotowa wyjść.

 

Dobrze wiemy, w czym jesteśmy dobrzy, a czego na pewno nie chcemy robić, ale sporo czasu zajęło nam zaakceptowanie tego stanu rzeczy. Choć tak naprawdę nigdy nie próbowałyśmy sprostać oczekiwaniom społeczeństwa i osób wokół wobec naszej płci, to i tak wpływają one na nas przynosząc wątpliwości, pytania i poczucie winy, które są jednak niczym w porównaniu z tym, co przeżywają na co dzień osoby niewpisujące się w tzw. "normy" cis czy hetero. Wierzymy, że wiele możemy się od nich nauczyć na temat kwestionowania przyjętych założeń i stereotypów, jak również odwagi w odkrywaniu kim jesteśmy, niezależnie od tego, co nam przez lata wmawiano. Bo tylko wiedząc kim jestem, co lubię, w czym jestem dobra, jaki jest mój cel i co chcę robić w życiu mogę stać się pewna siebie, szczęśliwy i spełniona. I mogę dzielić się ze światem swoim pełnym potencjałem.

Share on Facebook
Please reload

RELATED | POWIĄZANE

Please reload

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon

We are Anna and Andrea, a Polish-Italian couple traveling around the world. We are looking for changemakers,  in order to describe and share their stories.

Our journey is based on exchange: story telling and other skills in exchange for a place to sleep and food. 
 

Join the GoodNewsLetter