top of page

Narysuj co czujesz


 

Narysuj co czujesz

KLONGDINSOR

Bangkok| Tajlandia

 

Kiedy spytaliśmy Gift z M:aD, z którym światozmieniaczem/ką z ich społeczności powinniśmy się spotkać, Chatchai Aphibanpoonpon, założyciel KlongDinsor, był pierwszą osobą, którą wymieniła. Niezwykle prosty produkt pozwala niewidomym dzieciom wyrażać to, co czują poprzez rysowanie, do tej pory zupełnie im niedostępne.

Stworzyliśmy specjalny „długopis”, którym niewidomi mogą rysować. Czują linię, która powstaje dzięki włóczce przyczepionej do papieru o strukturze rzepu. Na początku zaprojektowaliśmy to, żeby dzieci mogły rysować, ale z czasem okazało się, że to świetne narzędzie komunikacyjne. Jak niewidome dzieci wyobrażają sobie chmurę? Wodę? Stół? Nigdy ich nie widziały. Z pomocą tego narzędzia mogę rysować, wyrażać siebie, wyjaśnić jak postrzegają świat. Lensen to nasz pierwszy produkt, początek firmy. Obecnie używa go każda szkoła dla niewidomych w Tajlandii, eksportujemy też do Chin, Hongkongu, rozmawiamy z Singapurem, Niemcami, Włochami, wiele krajów.

Koncepcja ta używana jest przez niewidome dzieci, ale pozwala też innym ludziom dzielić się z niewidomymi sztuką wizualną. Jednym z wydarzeń organizowanych przez KlongDinsor jest wystawa znanych obrazów narysowanych za pomocą Lensen. Po raz pierwszy osoby niewidome mogą zobaczyć, czy raczej poczuć, czym jest sztuka wizualna. A to nie jedyne wydarzenie organizowane przez KlongDinsor.

Dziś rano brałem udział w biegu, który regularnie organizujemy. Jednym z problemów osób niewidomych jest kompletny brak aktywności fizycznej, zaczęliśmy więc dla nich organizować różne ćwiczenia, głównie biegi. Każda osoba niewidoma ma swojego „przewodnika biegacza”. Dziś rano biegło około 50 par. To był nasz szósty bieg, organizujemy je co miesiąc. Na początku mieliśmy 12 par, teraz jest dużo więcej, część osób zaczęła też ćwiczyć razem po pracy czy w weekendy. Stali się przyjaciółmi. Nie chodzi nam tylko o to, by niewidomi mogli ćwiczyć, ale również o połączenie ich świata z innymi ludźmi. Zabieramy ich też na plaże z wolontariuszami/kami czy do kina na filmy z audio-deskrypcją.

Oprócz organizowania różnego rodzaju wydarzeń i produkcji oraz dystrybucji Lensen, KlongDinsor wspiera firmy, które chcą pracować z osobami z niepełnosprawnościami.

Mamy specjalną usługę dla firm, które chcą zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami, działa to naprawdę dobrze. Mamy podpisane umowy z trzema dużymi firmami na przyszły rok. Pieniądze nie są już dla nas wyzwaniem. Na początku myśleliśmy o jakimś projekcie, próbowaliśmy go w małej skali, a następnie sprzedawaliśmy do firm: jeśli chcecie zorganizować to na dużą skalę, zatrudnijcie nas. Teraz jest odwrotnie, oni mówią: mamy taki projekt, zróbcie coś dla nas. Za każdym razem musimy tworzyć coś nowego. To dużo trudniejsze. Dobrze jednak, że mamy stały dochód, dzięki temu możemy planować z wyprzedzeniem i poszerzać nasze działania również w innych dziedzinach.

Po roku są już w stanie wyjść na zero, a w kolejnym roku, dzięki umowom wspomnianym powyżej, przewidują zysk. A wszystko zaczęło się od prostego, wolontariackiego działania.

3-4 lata temu działałem wolontariacko z niewidomymi dziećmi pomagając im odrabiać prace domowe. Nauczyciele/ki nie mają czasu, żeby skoncentrować się na 1-2 niewidomych dzieciach, kiedy mają setki innych, dają im więcej tą samą pracę domową, której niewidome dzieci nie są w stanie odrobić same. Zacząłem z Lensen dla zabawy. Z czasem wiele osób zdało sobie sprawę, jak bardzo potrzebujemy takiego narzędzia. Zacząłem współpracować z innymi i oto gdzie dziś jesteśmy. Działałem jako wolontariusz, ale teraz widzę potrzebę zapewnienia temu finansowej stabilności. Darowizny nie są efektywnym rozwiązaniem, zdecydowaliśmy się założyć biznes. To długa droga, mnóstwo pracy.

Jak Chatchai sam podkreśla, jest on w konfortowej sytuacji pochodząc z rodziny prowadzącej swój własny biznes, co pozwala mu ryzykować i eksperymentować bez ciągłego martwienia się o dochód. Jeśli nawet w Twoim przypadku jest inaczej, wciąż możesz spróbować. Najważniejsze jest, by zacząć powoli.

Miej wielkie wizje, ale zaczynaj powoli. Wielka wizja: zmienić sposób, w jaki osoby niewidome biegają w Tajlandii, tak by mogli brać udział w każdym, zwyczajnym wydarzeniu związanym z bieganiem. Ale zaczynamy powoli: 12 osób biegających w parku. Zorganizowaliśmy wydarzenie za darmo, robiliśmy dużo zdjęć, filmów. Drugi raz jest zawsze dużo łatwiejszy, ludzie widzą filmy, zdjęcia, wiedzą czego się spodziewać. Zacznij powoli i na tej podstawie buduj dalej.

 
 

Więcej o KlongDinsor: klongdinsor.com

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page