top of page

Wietnamskie sajgonki


 

Oto piękno couchsurfingu: spędzanie czasu z osobami tworzącymi daną społeczność pozwala na jej głębsze poznanie. Podczas kilku dni w domu Thao w Nha Trang w Wietnamie mieli/łyśmy okazję spróbować sajgonek domowej roboty. A przygotowywanie ich w dobrym towarzystwe to naprawdę fantastyczna zabawa.

Delikatny papier ryżowy sprawia, że sajgonki są delikatniejsze i bardziej chrupiące niż ich chińska odmiana. Liście mięty i sałaty dodają świeżego, subtelnego smaku.

SKŁADNIKI: (4 porcje)

50 g przezroczystego, cieńkiego makaronu (cellophane noodles)

3 suszone grzyby shiitake

50g mielonej wieprzowiny lub pokrojonego tofu

1 marchewka, obrana, starta/pokrojona w długie, cieniutkie kawałki

2 ząbki czosnku, zmiażdżone

1 łyżeczka sosu rybnego

2 łyżeczki cukru

1/2 łyżeczki białego pieprzu

20 kawałków ryżowego papieru

Liście sałaty i świeżej mięty

PRZYGOTOWANIE:

Gotujemy makaron i grzyby przez 10 minut we wrzącej wodzie. Suszymy i wyciskamy nadmiar wody. Kroimy grzyby i makaron na małe kawałki. Mieszamy z marchewką, czosnkiem, sosem rybnym, cukrem i pieprzem.

Moczymy jeden papier ryżowy w ciepłej wodzie aż stanie się miękki i giętki. Umieszczamy jedną czubatą łyżkę wymieszanego makaronu w centrum rozłożonego papierka. Zawijamy ciasno wokół nadzienia uzyskując sajgonkę wielkości kciuka. Smażymy przez 2-3 minuty dopóki nie uzyska złotego koloru.

Podajemy z liśćmi sałaty i mięty. Przed spożyciem można pomoczyć w sosie nuoc cham.

RADY DLA INNYCH SZEROKOŚCI GEOGRAFICZNYCH: Żeby przygotować sos nuoc cham mieszamy ze sobą sos rybny, chili, czosnek, wodę, sok z cytryny, ocet i cukier. Podajemy w małej miseczce.

 

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f