top of page

Posypka na ryby z mango


 

Wiejskie krajobrazy Kambodży w rejonie Kampong Cham przypominają niekończącą się szachownicę złożoną z pól ryżowych, urozmaiconą gdzie niegdzie małymi wioskami lub skupiskiem palm. Przepiękne. Oznacza to jednak, że cała produkcja ograniczona jest do jednego rodzaju uprawy. Wszystko co jadalne z pobliskich drzew, krzewów, strumieni i kanałów staje się dodatkiem do podstawowej diety opartej na ryżu.

Podczas tygodnia, jaki spędzili/łyśmy z rodziną Dana ucząc angielskiego dzieci z okolicznych wiosek, miska z posypką z mango była stałym elementem posiłków, szczególnie tych, w których pojawiały się ryby wyłowione na pobliskich polach ryżu.

SKŁADNIKI: (4 porcje)

1 zielone lub lekko niedojrzałe mango

3 małe cebule

1 ząbek czosnku

1 garść szczypiorku

Sos sojowy i chili do smaku

PRZYGOTOWANIE:

Kroimy mango w cienkie paski, a małą cebulę w niewielkie dyski. Drobno siekamy ząbek czosnku i szczypiorek. Mieszamy wszystko dodając do smaku sos sojowy i chili.

Podajemy z grilowaną lub gotowaną rybą (choć z samym ryżem też daję radę – komentarz wegetarianki).

RADY DLA INNYCH SZEROKOŚCI GEOGRAFICZNYCH: W Europie zazwyczaj mamy jeden tylko rodzaj mango, dość miękki i soczysty po obraniu. Dojrzewanie trwa jednak chwilę, jeśli więc zdarzy Wam się kupić zbyt twarde mango, ten przepis nadaje się na nie doskonale.

 

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f