top of page

Mamy wybór


 

Mamy wybór

PHARE CIRCUS

Siem Reap | Kambodża

 

Phare, kambodżański cyrk, jest przedsiębiorstwem społecznym współpracującym ze szkołą Phare Ponleu Selpak stworzoną dla dzieci w trudnej sytuacji społecznej i ekonomicznej. Cyrk wspiera szkołę finansowo, a także dostarcza miejsc pracy absolwent(k)om. Zaczyna być on jednym z najbardziej rozpoznawalnych cyrków na świecie i jedną z głównych atrakcji Kambodży.

Ponad 20 lat temu powstała szkoła Phare Ponleu Selpak, której celem był rozwój młodzieży. - mówi Dara Hout, obecny kierownik cyrku – Rekonstrukcja Kambodży po wojnie, praca z dziećmi i młodzieżą żyjącymi na ulicy z użyciem terapii przez sztukę. Obecnie, po 20 latach, staramy się zbudować biznes społeczny, który utrzyma szkołę i uczyni ją niezależną finansowo. Inne cele naszego cyrku to zapewnienie dobrych miejsc pracy artystom z Kambodży, zaszczepienie sztuki i kultury w codzienne życie Kambodżan i Kambodżanek oraz uczynienie kambodżańskiej sztuki rozpoznawalną na arenie narodowej i międzynarodowej.

We wszystkich tych obszarach Phare Circus odnosi sukcesy.

Udowodniliśmy, że nasz pomysł na przedsiębiorstwo społeczne działa. W tym roku zanotowaliśmy zysk netto, po opłaceniu wszystkich podatków, bardzo dobrych pensji dla artystów/ek i sprawiedliwych pensji dla pracowników/czek - a miejmy nadzieję bardzo dobrych pensji dla pracowników/czek w najbliższej przyszłości. Udało nam się dojść do tego w ciągu pierwszych trzech lat naszej działalności. Co więcej, zdobyliśmy zaufanie społeczności, która zaczęła wierzyć, że zostaniemy tu na dłużej. Kiedy otwieraliśmy nasz cyrk, wszyscy zastanawiali się kiedy go zamkniemy, myśleli że nie odniesiemy sukcesu, nie mieliśmy niczego. Przedstawienia odbywały się na zewnątrz, bez namiotu. Nasi dwaj partnerzy bali sę umieścić nas w swoich programach. Dziś cieszymy się zaufaniem społeczności, współwłaścicieli, parnerów biznesowych i artystów. Bardzo ważne jest też, że młodzi artyści z naszej szkoły wiedzą, że będą mieli stałą pracę. Bez naszego przedsiębiorstwa społecznego nie było to dla nich oczywiste. Zyskali motywacje, żeby robić więcej i starać się zostać profesjonalnym artystą. To nasze najważniejsze osiągnięcia. Jest ich dużo więcej.

Ale osiągnięcia nie byłoby możliwe bez wyzwań.

Na początku wyzwaniem były pieniądze. Najtrudniejsze było przekonanie inwestorów do podjęcia ryzyka razem z nami, wspólnego wyruszenia w podróż do stabilności finansowej. Nie jest to proste, inwestorzy zainteresowani wpływem społecznym oczekują podwójnego zwrotu. Zwrot finansowy plus wpływ społeczny, praca przedsiębiorcy jest więc w tym przypadku podwójna, musi udowodnić oba aspekty. To spora różnica względem firm działających tylko dla zysków, dyskutujących jedynie na temat pieniędzy i finansów.

Obecnie, w dalszej fazie rozwoju, największym wyzwaniem stało się przywództwo, zebranie wszystkich, by działali zawsze razem. Rozumieli wizję, misję, wierzyli w nie i działali jako zespół, by osiągnąć wspólne cele. Wierzę, że to wyzwanie w każdego rodzaju organizacji, nie tylko w przedsiębiorstwie społecznym. Wszystkie pracujące z nami osoby powinny w pełni rozumieć co staramy się osiągnąć i kochać to, co robimy. Nie są oni tutaj tylko dla pensji, którą mogą znaleźć w wielkich firmach w Kambodży, ale dla czegoś więcej. Nie zawsze łatwo jest sprawić, że wszyscy wszystko zrozumieją. Dlatego staramy się organizować dobre programy przygotowawcze dla pracowników/czek i ulepszać naszą wewnętrzną komunikację.

Efektywna komunikacja to jedna z kluczowych umiejętności potrzebnych do zmieniania świata na lepsze. Ale nie jedyna.

Myślę, że jedną z najważniejszych umiejętności jest analityczne myślenie, krytyczne myślenie. Przemyśl wszystko dokładnie zanim wydasz osąd, dojdziesz do wniosków. Myślę, że te umiejętności są bardzo potrzebne Kambodżanom, którzy chcą zostać światozmieniaczami. Niestety, myślenie krytyczne nie jest częścią naszej kultury, w szkole, w domu, dzieci uczone są wykonywania rozkazów. Rodzice mówią nam co robić, wszystko co mówią nauczyciele jest słuszne. Według mnie, co pomaga młodym ludziom zmieniać świat w Kambodży to wiara w siebie i kwestionowanie każdej rzeczy, myślenie głębokie, krytyczne i analityczne. Miałem szczęście, bo spotkałem w życiu wspaniałych ludzi, którzy pomogli mi to zrozumieć, pokazali drogę. Myślę, że niewielu młodych z Kambodży ma szansę spotkać ludzi, mentorów/ki, którzy pomogą im zrozumieć, że mają wybór. Zawsze mamy wybór. Wybieramy myślenie w taki lub inny sposób. Wybieramy jak będziemy działać. Wybieramy czy odniesiemy sukces czy też nie.

 

 

Więcej o Phare Circus: pharecircus.org

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f