top of page

Pudło sztuki


 

Pudło sztuki

KUTUDA SANAT VAR

Stambuł | Turcja

 

Głównym celem projektu jest wzbogacanie życia ludzi o sztukę - mówi Sarp Suerdas, założyciel. Kutuda sanat var to usługa, którą każdy może subskrybować. Na początku miesiąca wysyłamy pudełka. Każdy miesiąc dotyczy innego tematu, który nazywamy „artystyczną wymówką miesiąca”. Staramy się zmotywować ludzi do tworzenia. To nie jest restrykcyjny temat, każdy może interpretować go, jak chce. Dajemy ludziom wymówkę, nic więcej. Do tego dodajemy odpowiednie materiały. Na przykład, jeśli tematem jest malowanie, w pudełku znajdziesz pędzel i farby. Co więcej, proponujemy ćwiczenie „na rozgrzewkę dłoni”: coś, co pomoże Ci zacząć, kiedy utkniesz przed białą kartką papieru. Do tego dodajemy „wymówkę do szczęścia”, mój ulubiony element. Może to być zabawka, cukierek, cokolwiek, co wywoła uśmiech na twarzy właściciela pudełka. I ostatnia najważniejsza rzecz to praca artysty lub artystki. W każdym pudełku można znaleźć coś stworzonego przez osobę, która zamówiła pudełko w poprzednim miesiącu.

A wszystko zaczęło się kilka miesięcy temu, od osobistego zainteresowania sztuką.

Jestem projektantem. Zawsze rysowałem, ale nigdy nie byłem artystą, nie jestem wystarczająco utalentowany. Ale zawsze to lubiłem. Chodzę na zajęcia z malowania od dwóch lat. Od dawna ludzie pytają mnie, jak znajduje na to czas? I czy oni też mogą, jeśli nie mają talentu. Zawsze odpowiadam, że talent nie ma nic do rzeczy. Jeśli masz wystarczająco dużo odwagi, by spędzić ze sztuką trochę czasu, na pewno coś osiągniesz. Ludziom trudno jest znaleźć czas na hobby. Kilka innych rzeczy zbiegło się razem i zacząłem się zastanawiać: co się wydarzy, jeśli zainspirujemy ludzi, wysyłając im wszystkie potrzebne materiały bezpośrednio do ich domu.

Biorąc pod uwagę informacje zwrotne i rosnącą liczbę klientów/ek, pomysł się spodobał. Ale pudełka sztuki to tylko element znacznie większej wizji.

Mamy biznes, w ramach którego możesz subskrybować nasze pudełka, ale mamy też social media. To ten sam projekt, ale instagram służy głównie do promowania tureckich artystów i artystek. Nie mamy żadnego innego medium, które by się tym zajmowało. Staramy się dotrzeć do ludzi i promować ich sztukę, to główny cel. Zaczęliśmy dwa miesiące przed pudełkami. I dostaliśmy naprawdę dobre informacje zwrotne, ludzie mówią, że są zaszczyceni, widząc swoje dzieła na naszym profilu, każdego dnia nowe osoby przysyłają nam swoje prace. Chcemy stworzyć profil, który odbiorcy będą chcieli przeglądać, o pudełkach wspominamy raz na 20-30 innych postów.

Sarp wierzy, że sztuka to nie tylko hobby. To znacznie więcej.

Chcę zachęcać ludzi do tworzenia. Oczywiście, potrzebujemy klientów, żeby móc kontynuować, ale nie to jest moim głównym celem. Chcę angażować coraz więcej osób w sztukę. Wierzę, że ludzie tworzący sztukę zmieniają świat na lepsze. Stambuł jest stresującym miastem, zatłoczonym, w ciągu ostatnich dwóch lat niebezpiecznym ze względu na ataki terrorystyczne. Ludzie potrzebują wyrazić siebie. Myślę, że sztuka jest najzdrowszym na to sposobem.

 
 

Więcej o Kutuda Sanat Var: kutudasanatvar.com

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f