top of page

Zakoduj swoją przyszłość


 

Zakoduj swoją przyszłość

CODER DOJO

Timisoara | Romania

 

Coder Dojo to międzynarodowy program, w ramach którego młodzi ludzie uczą się kodowania.

Radu Ticiu, inicjator Coder Dojo w Timisoarze w Rumunii: Jakiś czas temu znalazłem artykuł opisujący ten irlandzki pomysł. Brzmiał naprawdę ciekawie. Pracowałem z dziećmi ze szkół średnich interesujących się informatyką. Coder Dojo zainspirował mnie, ponieważ dawał możliwość rozpowszechnienia naszych aktywności również w innych miejscach. Po 3-4 miesiącach planowania, w styczniu 2014, zainaugurowaliśmy pierwszy kurs. Od tego czasu rozrośliśmy się jako sieć niezależnych kursów, obecnie odbywa się ich 21, około 400-450 dzieciaków w każdy weekend bierze udział w warsztatach kodowania.

Niektóre warsztaty odbywają się w najlepszych biurowcach w mieście, inne na terenach wiejskich lub w centrach społecznych dla dzieci z trudnych rodzin. Uczą się nie tylko kodowania, ale i innych ważnych umiejętności.

Radu: Zachęcamy dzieciaki do uczenia się również takich rzeczy jak myślenie projektowe, komunikacja, przemawianie publiczne czy przedsiębiorczość. Zachęcamy, by korzystali ze zdobytej wiedzy w komercjalnych projektach. Staramy się też połączyć ich ze społecznością skoncentrowaną na technologiach w Timisoarze. Kiedy mają ciekawy pomysł na projekt, zapraszamy ich na spotkania społeczności, dostają informacje zwrotną i zachętę do działania od najlepszych informatyków w mieście.

Projekty tworzone w ramach Coder Dojo są bardzo różne. Podczas cotygodniowych spotkań młodzi ludzie znajdują inspirację, ludzi do współpracy oraz umiejętności, które pozwalają im wprowadzać projekty w życie.

Sebastian, uczestnik Coder Dojo: Stworzyliśmy stronę internetową, rodzaj platformy crowdsourcingowej. Możesz tutaj zamieścić ogłoszenie, że szukasz dowolnego rodzaju usługi, profesjonaliści podają swoje ceny i warunki, a ty wybierasz tego, który wykona dla ciebie dane zadanie. Może to być czyszczenie, naprawa, różne tego typu rzeczy. Trochę jak ebay dla usług. Technicznie jesteśmy gotowi, obecnie potrzebujemy więcej umiejętności związanych z tworzeniem biznesu i marketingiem. Wszystkie nasze projekty zaczęły się w Dojo, to niezwykłe miejsce. Nie tylko uczymy się kodowania czy programowania, spotykamy tu też ludzi, którzy dzielą się swoją wiedzą w najróżniejszych dziedzinach. I przyjaciół, z którymi możemy tworzyć nasze własne projekty.

Z czasem młodzi ludzie stają się nauczycielami/kami, dzielą się zdobytą wiedzą z nowymi osobami.

Radu: Czasem 12-14 letnia osoba staje się mentorem dla 15 czy 16-letniego uczestnika, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z programowaniem. Wiek nie ma znaczenia. Nie dzielimy dzieciaków pod względem wieku, ale zainteresowań. Jesteśmy otwarci również dla dzieci z problemami fizycznymi czy psychologicznymi, mamy uczestników/czki ze spektrum autyzmu czy poruszających się na wózkach.

A wszystko to bez użycia pieniędzy.

Radu: Mentorzy/ki są wolontariuszami/kami. Nie płacimy za sale, właściciele czy organizacje pozwalają nam spotykać się w swoich biurach za darmo. Dzieciaki przychodzą bez żadnych opłat. Naprawdę można zrobić to wszystko bez wydania nawet złotówki. Coder Dojo to wielowymiarowa koncepcja. To sieć ludzi, którzy korzystają z różnego rodzaju zasobów, istniejących już w danym miejscu. To wspaniały sposób na rozwój umiejętności organizacyjnych młodych ludzi. Możesz dać coś swojej dawnej szkole, jeśli studiujesz technologię. Możesz wspierać młodych ludzi w rozwoju. To naprawdę imponujące, co mogą oni osiągnąć w stosunkowo krótkim czasie. Wiemy, że nie wszyscy zostaną informatykami. Ale rozwiną swoje myślenie strukturalne i podejście do tego, co robią. Niesamowicie jest zobaczyć pokój pełen dzieciaków pracujących w ciszy. Niewiarygodne jak skoncentrowani i zrelaksowani stąd wychodzą.

 
 

Więcej o Coder Dojo: coderdojo.com

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f