top of page

Włącz się do gry


 

Włącz się do gry

SERVISENIOR

Santiago | Chile

 

Wiele starszych osób z Chile, i innych krajów na całym świecie, boryka się z problemem niskiej emerytury, która nie wystarcza na godne życie. Jednocześnie bardzo trudno znaleźć pracę tym, którzy wciąż chcą i mogą pracować. Servisenior odpowiada na ten problem: łączą ludzi potrzebujących pomocy - np. w zawiezieniu samochodu na coroczny obowiązkowy przegląd, sprzątaniu, opiece nad dziećmi - z seniorami i seniorkami, którzy mają czas, chęci i odpowiednie umiejętności.

Wystartowaliśmy pod koniec 2015 roku - mówi David Allendes, współzałożyciel Servisenior -. Zaczęliśmy od pilotażu z prostą stroną internetową, połączyliśmy pierwsze osoby, wszystko działało naprawdę dobrze, aplikowaliśmy więc o fundusze do rządu. Pracowaliśmy z nimi w 2016 roku, ale zmarnowaliśmy niemal cały rok czekając aż informatycy przygotują odpowiednią platformę. W 2017 musieliśmy zaczynać niemal od początku, tym razem korzystając z funduszy na innowacje społeczne. Pomysł ma ogromny potencjał – ma jasno określony wpływ społeczny i jest łatwy do aplikowania również w innym kontekście. Od kilku miesięcy platforma w końcu działa, można ją odwiedzić, wypisać swoje potrzeby, seniorzy w pobliżu je zobaczą, kto pierwszy odpowie otrzymuje pracę. Potem płacisz za usługę, pieniądze zostają u nas dopóki praca nie zostanie wykonana, senior otrzymuje zapłatę dopiero po zatwierdzeniu zadania. Na koniec senior i klient wystawiają sobie nawzajem referencje. Na początku mieliśmy 30-40 wykonanych usług na miesiąc, ale w ostatnim miesiącu było ich już 300. Szybko się rozrastamy. Chcemy do końca roku osiągnąć średnią 1500-2000 usług na miesiąc.

Servisenior różni od innych platform tego typu fakt, że seniorzy i seniorki są znacząco bardziej zaangażowani w wykonanie danej usługi niż przeciętna osoba wykonująca tego typu pracę.

Zlecone prace są naprawdę świetnie wykonane, seniorzy poświęcają cały czas potrzebny na faktyczne rozwiązanie problemu. Czasem płacimy im za 3 godziny, ale jeśli dokończenie pracy wymaga dodatkowego pół godziny, dokończą. Jedną z najbardziej popularnych usług jest zawożenie samochodu na obowiązkowy przegląd. Jeśli coś jest nie tak z samochodem, nawet niewielka rzecz, jak stłuczone lusterko, przegląd nie będzie zatwierdzony. Senior w takim przypadku zazwyczaj po prostu jedzie wymienić lusterko i wraca po potwierdzenie przeglądu. Mogę się założyć, że żadna z młodych osób by tego nie zrobiła, zwróciliby samochód właścicielowi mówiąc: został odrzucony. To wartość, którą chcemy pokazać naszym klientom.

Zaangażowanie jest mocną stroną seniorów i seniorek. Słabą natomiast jest trudność w obsłudze technologii, potrzebnych do korzystania z Servisenior.

Jest to pewnym wyzwaniem, choć mamy też sporo seniorów obeznanych z technologią. Pracujemy też z nieco młodszymi osobami. W 2016 roku, kiedy startowaliśmy, pracowaliśmy jedynie z osobami powyżej 60 roku życia. Potem zyskaliśmy rozgłos i zaczęło się do nas zgłaszać mnóstwo osób między 50 a 60 rokiem życia. Zdaliśmy sobie sprawę, że im również bardzo trudno znaleźć pracę, a jeśli przez kilka lat nie pracujesz, wysokość emerytury znacząco spada. Postanowiliśmy otworzyć platformę również dla nich. Te osoby są młodsze, nie mają trudności w obsłudze komputera czy telefonu. Ale nawet spośród starszych osób wiele dobrze sobie radzi. Potrzebują jedynie maila, mogą go obsługiwać z telefonu. Najbardziej złożonym elementem jest wypełnienie profilu na samym początku, seniorzy wypisują informacje o swoim doświadczeniu, wykształceniu, czym chcą się zajmować, jaka jest ich dyspozycyjność, nie mogą być też wcześniej karani. Do niektórych usług wymagamy więcej informacji, chcemy na przykład rozpocząć program opieki domowej, do której wymagać będziemy doświadczenia i wiedzy w tej dziedzinie. Staramy się też wyjaśnić seniorom, że posiadanie maila daje im więcej możliwości. Mogą używać innych platform, chcemy by się uaktywnili.

Aktywni już w zasadzie są, wiele osób stworzyło swój własny profil. Teraz potrzeba dla nich więcej pracy.

Bylibyśmy w stanie wykonywać 5.000-10.000 usług miesięcznie, mamy ponad 2000 seniorów zarejestrowanych w całym Chile i kolejnych 1500, którzy jeszcze nie skończyli swojej aplikacji. Teraz musimy skoncentrować się na klientach. Chcemy powiększyć nasz zespół, zatrudnić więcej informatyków, sprzedawców. Planujemy rozpocząć współpracę z większą ilością firm, w tej chwili obsługujemy 2-3 w Chile, ale potencjał jest dużo większy. Myślimy też o otwarciu filii w innych krajach Ameryki Południowej.

Wszystko jest możliwe, jeśli jesteś wystarczająco wytrwały/a.

Nie wiem ile osób wciąż robiłoby to, co robimy, biorąc pod uwagę wszystkie problemy, którym musieliśmy stawić czoła. Wytrwałość jest kluczowa, ale to nie jedyna rzecz. Ważne jest, by zrozumieć kontekst i zbudować dobry model biznesowy. Wiele osób zaczyna działać, ale nie zastanawia się nad tym, jak utrzymać swoją inicjatywę. Nie chodzi o to, by być bogatym, ale by zapewnić projektowi trwałość. Ważne jest też, by robić rzeczy, które są dla nas ważne i z których jesteśmy dumni. Jeśli myślisz, że coś na tym świecie nie działa tak, jak powino – w Twoim otoczeniu, społeczności – zrób cokolwiek możesz, by to naprawić. Nie siedź cicho, obserwując z daleka. Włącz się do gry.

 

Więcej o Servisenior: servisenior.cl

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f