top of page

10 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed wybraniem projektu w Workaway


Uczestniczyliśmy w około 20 projektach Workaway, w 12 różnych krajach, na 3 kontynentach. Poniżej dzielimy się naszymi przemyśleniami mając nadzieję, że pomogą Wam w przeżyciu wspaniałej workawayowej przygody!

1. NOCLEG

Gdzie dokładnie będziesz spał/a? W oddzielnym pokoju, czy też dzielić będziesz przestrzeń z gospodarzami/innymi wolontariuszami i wolontariuszkami? Czy potrzebujesz namiotu, a może pościeli? Jak daleko nocleg znajduje się od miejsca, w którym będziesz pracować? (zdarzyło nam się, że dom, w którym mieszkaliśmy, był zlokalizowany godzinę drogi od szkoły językowej czy pół godziny od farmy).

2. JEDZENIE

Czy jedzenie jest zapewnione? Ile posiłków w ciągu dnia osoba goszcząca może zaoferować? Czy możesz liczyć na jedzenie również podczas dni wolnych? Otrzymasz gotowy posiłek, czy też składniki, z których musisz samodzielnie przyrządzić posiłek? Czy dane miejsce akceptuje wegetarian/ki, wegan/ki, osoby na specjalnej diecie? Upewnij się, że znasz odpowiedzi na te pytania, przed dotarciem na miejsce projektu.

3. PRACA

Na czym dokładnie będzie polegać Twoja praca? Jeśli wybierasz się na farmę ryżu, nie musi to oznaczać, że będziesz pracować z ryżem. Być może osoba goszcząca potrzebuje pomocy z pomalowaniem domu czy opieką nad dziećmi. Przeczytaj uważnie jakie są oczekiwania i potrzebne umiejętności. Zwróć szczególną uwagę na oczekiwaną ilość godzin pracy i dni wolne. Zazwyczaj na farmach czas pracy jest dłuższy niż na przykład w hostelu czy szkole językowej. Wszystko zależy od konkretnego projektu. Nie zawsze to, co napisane jest w profilu, zgadza się z rzeczywistością. Czytaj raczej pomiędzy wierszami.

4. KALENDARZ

Czy projekt jest dostępny w terminie, w którym chcesz przyjechać? Być może w tym czasie zgłosiło się już zbyt wielu wolontariuszy/ek, lub osoby goszczące zajęte są innymi rzeczami? Spójrz na kalendarz, czy interesujące Cię miesiące zaznaczone są na czerwono? To może zaoszczędzić Ci czas oczekiwania na odpowiedź, która nigdy nie nadejdzie. Choć czasem, gdy bardzo zależy nam na dołączeniu do danego projektu, piszemy wiadomość, nawet jeśli w kalendarzu zaznaczone jest, że w danym terminie miejsce nie akceptuje gości. Rzadko, ale zdarza się, że gospodarzom podoba się to, co robimy i mimo wszystko nas akceptują.

5. MAPA

Gdzie dokładnie znajduje się projekt? Czy jest on na Twojej drodze? Jak możesz się tam dostać? Czy da się dojechać komunikacją publiczną/autostopem? Czy gospodarze zapewniają dojazd z najbliższego miasta? (ważne szczególnie w przypadku farm i innych wiejskich projektów). Zdarza się, że miejsce podane w tytule danego profilu nie zgadza się z miejscem zaznaczonym na mapie.

6. JĘZYKI

W jakich językach mówią osoby na miejscu? Czy znasz którykolwiek z nich? Zwróć uwagę w jakim języku powinieneś/aś się komunikować, już na etapie pisania wiadomości. Czasem na profilu widnieje angielski, ale w rzeczywistości osoby tworzące projekt nie zawsze w tym języku mówią... Zawsze jednak znajdowaliśmy wyjście z sytuacji, a spotkanie różnych kultur i języków jest świetną okazją do nauki!

7. OPŁATA

Czy gospodarze oczekują jakiejkolwiek opłaty? Jeśli tak, powinno być to zaznaczone na końcu opisu projektu. Niestety, w rzeczywistości nie zawsze tak jest, warto więc dokładnie czytać referencje poprzednich wolontariuszy i wolontariuszek. My zazwyczaj unikamy projektów, które oczekują opłaty, gdyż nie jest to zgodne z duchem Workaway. Zdarza się też czasem, że gospodarz proponuje wynagrodzenie, zazwyczaj kiedy szuka kogoś na dłużej lub oczekuje większej ilości godzin pracy.

8. INFORMACJE ZWROTNE

Przeczytaj bardzo uważnie informacje zwrotne od innych wolontariuszy/ek. Tam znajdziesz kluczowe informacje o ilości i warunkach pracy oraz wszystkim, co nie zostało wspomniane w opisie projektu, a warto o tym wiedzieć. Zwróć szczególną uwagę na negatywne referencje. Pamiętaj, że zawsze możesz wysłać prywatną wiadomość do innych wolontariuszy/ek i zadać dodatkowe pytania.

9. SPERSONALIZOWANA WIADOMOŚĆ

Projekt wybrany? Napisz spersonalizowaną wiadomość, wyjaśniając dokładnie kim jesteś, jakie masz kompetencje, co możesz wnieść do projektu i dlaczego wybrałeś/aś to konkretne miejsce. Im bardziej spersonalizowana wiadomość, tym większe szanse, że Cię zaakceptują. Jeśli nikt nie odpowiada, napisz raz jeszcze, nasze doświadczenie pokazuje, że większość osób odpowiada na drugą wiadomość, nawet jeśli nie dali znaku życia po pierwszej.

10. POZNAJCIE SIĘ

Choć nie praktykujemy tego zbyt często, dobrym pomysłem może być rozmowa na Skypie z potencjalnym gospodarzem czy gospodynią, jeszcze zanim zdecydujesz się przyjechać. Pomoże Ci to zdecydować czy dane miejsce jest dla Ciebie i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.


Jeśli zdecydujesz się dołączyć do Workaway, zarejestruj się, korzystając z tego linku --> www.workaway.info/invite/2C9371FB. Zyskasz miesiąc subskrypcji za darmo, a my zyskamy trzy. Nie jest to powód dla którego napisali/łyśmy ten post, ale jeśli wszyscy możemy skorzystać, to czemu nie... ;)

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Smutek

Frustracja

Złość

bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f