top of page

Czereśniowa Crostata


 

Kawałek ciasta to klasyczna przekąska na popołudniową przerwę lub na śniadanie, do zanużenia w cappuccino. Istnieje wiele różnych przepisów. Nie wspominając nawet ogromnej różnorodności możliwych posypek i wypełnień. Od tych luksusowych jak nutella, ricotta czy bita śmietana, aż do bardziej skromnych, choć wciąż przepysznych, jak chociażby dżem własnej roboty z sezonowych, lokalnych owoców. My wybraliśmy czereśnie!

SKŁADNIKI (8 porcji)

400g mąki

175 (125 + 50)g cukru

125 g + jedna łyżka masła

2 jajka

½ paczki proszku do pieczenia

1 szczypta soli

400 g czereśni

PRZYGOTOWANIE

Aby przygotować dżem czereśniowy, myjemy czereśnie, usuwamy pestki i przegniłe fragmenty. Umieszczamy 1 łyżkę masła na patelni i rozgrzewamy na wolnym ogniu. Dodajemy wiśnie i 40/50 g cukru (według smaku). Gotujemy przez około 10/15 minut.

Aby przygotować ciasto - crostatę - ugniatamy mąkę i 125g cukru z miękkim masłem. Ubijamy jajka i dodajemy do ciasta. Mieszamy proszek do pieczenia ze szczyptą soli i również dodajemy. Ugniatamy aż ciasto będzie miękkie, ale nie klejące się. Nie przesadzamy z ugniataniem. Przykrywamy i zostawiamy na 30 minut.

Dzielimy ciasto na dwie części, jedną dwa razy mniejszą od drugiej. Rozwałkowujemy większy kawałek ciasta na papierze do pieczenia aż uzyskamy 4 mm grubości i umieszczamy na aluminiowej tacy. Rozsmarowujemy czereśniowy dżem na powierzchni. Pozostałe ciasto używamy do dekoracji, na przykład poprzez zrolowanie pasków i ułożenie klasycznej kratki. Pieczemy przez 30 minut w 180°C.

RADY BABCI

Aby uzyskać bardziej jednorodny efekt pokrycia ciasta dżemem, bierzemy szklankę dżemu czereśniowego i blendujemy, aby uzyskać gładki żel, z którego wykonujemy pierwszą warstwę. Następnie nakładamy, jako drugą warstwę, resztę dżemu. Ciasto to nazywa się pasta frolla (podobne do francuskiego pate sucree) i stanowi popularną podstawę wielu ciast. Ponieważ jest dość słodkie, zaproponowaliśmy stosunkowo niską ilość cukru w dżemie. Cukier przyczynia się do konserwowania dżemu, więc jeśli planujesz zachować dodatkowy słoik na później, lepiej dodaj trochę więcej cukru.

 

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Frustracja

Złość

Strach

bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f