top of page

Cel 3: Dobre zdrowie i jakość życia


 

Cel 3: Dobre zdrowie i jakość życia

Zapewnić wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowe życie oraz promować dobrobyt

Fakty*:

 • Obecnie każdego dnia umiera 17 000 mniej dzieci niż w 1990 r. Wciąż jednak każdego roku ponad sześć milionów dzieci umiera przed piątymi urodzinami.

 • Każdego dnia w 2017 r. około 810 kobiet umierało z przyczyn, którym można było zapobiec, związanych z ciążą i porodem. Afryka Subsaharyjska i Azja Południowa odpowiadają za około 86 procent zgonów matek na świecie (ONZ, 2020).

 • Co najmniej 400 milionów ludzi nie ma zapewnionej podstawowej opieki zdrowotnej, a 40 procent ochrony socjalnej.

 • Do końca 2017 r. 21,7 mln osób żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową. Jednak ponad 15 milionów ludzi nadal czeka na leczenie.

 • Co 2 sekundy umiera przedwcześnie osoba w wieku od 30 do 70 lat z powodu chorób niezakaźnych takich jak choroby układu krążenia, przewlekłe choroby układu oddechowego, cukrzyca czy rak.

 • Każdego roku 7 milionów ludzi umiera z powodu zanieczyszczonego powietrza.

 • Więcej niż jedna na trzy kobiety doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej, co skutkowało zarówno krótko-, jak i długoterminowymi konsekwencjami dla jej zdrowia fizycznego, psychicznego, seksualnego i reprodukcyjnego.

Wyzwanie - #SDGChallenge:

 • #PositiveAddictions - Skoncentruj się na tym, co dla Ciebie dobre - dobre dla ciała, umysłu i duszy. Pozytywne uzależnienia „wzmacniają nas i sprawiają, że nasze życie jest bardziej satysfakcjonujące”. Pozytywne uzależnienia, w przeciwieństwie do ich negatywnych kuzynów, poprawiają jakość życia. Podziel się swoim doświadczeniem, poproś o radę i doradzaj innym, używając hashtagów #positiveaddiction. I pamiętaj, że zmienienie nawyku zajmuje 21 dni, a stylu życia - 90 dni.*

 • Stwórz czas i przestrzeń dla ludzi wokół ciebie, aby porozmawiać o tym jak pandemia wpływa na Wasze życie. Spróbujcie zobaczyć i zrozumieć głębszy wpływ pandemii na Wasze ciała, umysły, emocje, relacje i duszę. Jeśli nie jesteś pewien/pewna, czy dobrze rozumiesz to zadanie, zainspiruj się naszymi przemyśleniami na ten temat, którymi podzieliłyśmy się w tym poście.

 • Poczytaj i spróbuj zrozumieć związek między nierównością a pandemią (możesz zacząć na przykład tutaj.). Zainicjuj rozmowę na ten temat w swojej organizacji / firmie / grupie znajomych. Pomyśl także o obszarach związanych z dobrym zdrowiem i jakością życia, na które wpływa Covid, ale które nie są oczywiste na pierwszy rzut oka (na przykład brak lub ograniczone wsparcie medyczne w przypadku innych chorób, wzrost przemocy domowej, uzależnienia od narkotyków i alkoholu, wzrost śmiertelności dzieci itp.).

 • Opracuj listę 10 kluczowych kroków prowadzących do dobrego samopoczucia grupy / organizacji.* Przedyskutujcie jak możecie zadbać nie tylko o siebie, ale także o siebie nawzajem.

Inspiracje:

 • Przeczytaj 1. Mira Rehab - biznes społeczny z Rumunii otwarty przez 4 przyjaciół, którzy zdecydowali się wykorzystać swoje umiejętności informatyczne, by poprawić zdrowie chorych dzieci. 2. Fundacja Wyobraź sobie - osobista historia założycielki fundacji, która we własnym doświadczeniu dorastania w alkoholowej i przemocowej rodzinie odnalazła siłę, by pomagać dzieciom i kobietom w podobnej sytuacji. 3. Moksza - wolontariuszki z Argentyny organizują zajęcia jogi dla więźniów, wspierając ich zdrowie fizyczne i psychiczne. 4. Little People - rumuńska organizacja wspierająca dzieci chore na raka. 5. RegenerAkcja - rozmowa na tematy związane z wypaleniem, równowagą życiową i dbaniem o siebie.

 • Obejrzyj 1. 3-minutowy film, który w wizualny sposób wyjaśnia, czym jest Global Heath – Zdrowie Globalne (szczególnie ważne w czasach pandemii).* 2. Niezwykle inspirujące przemówienie sióstr Nagosky o wypaleniu i zamknięciu cyklu stresowego. Obejrzyj i zajmij się swoim własnym stresem! 3. Zapisz się na bezpłatny kurs online De-Mystifying Mindfulness na platformie Coursera, który analizuje uważność z różnych perspektyw i oferuje możliwość jej praktykowania: Więcej informacji i inspiracji o pozostałych Celach Zrównoważonego Rozwoju znajdziesz tutaj. * Te informacje i wyzwania pochodzą z fantastycznych materiałów o Celach Zrównoważonego Rozwoju przygotowanych przez organizację Development Perspectives. Zajrzyjcie tutaj, by dowiedzieć się więcej.
Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Strach

Kryzys

Comments


bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f