top of page

Cel 5: Równość płci


 

Cel 5: Równość płci Osiągnąć równość płci oraz wzmocnić pozycję kobiet i dziewcząt

Fakty:*

  • Kobiety zarabiają tylko 77 centów na każdego dolara, który mężczyźni otrzymują za taką samą pracę.

  • Jedna na trzy kobiety doświadczyła przemocy fizycznej i / lub seksualnej.

  • Prawie 750 milionów żyjących obecnie kobiet i dziewcząt wyszło za mąż przed ukończeniem 18-tego roku życia.

  • Tylko 24 procent osób wchodzących w skład parlamentów poszczególnych krajów stanowiły kobiety (listopad 2018). To niewielki wzrost w porównaniu z 11,3 procent w 1995 r.

  • Na całym świecie 31 procent kobiet w wieku od 15 do 24 lat nie uczy się, nie pracuje ani nie szkoli (rok 2020), ponad dwukrotnie więcej niż w przypadku młodych mężczyzn (14%).

  • Okaleczanie żeńskich narządów płciowych (FGM) obejmuje zabiegi, które celowo zmieniają lub powodują uszkodzenie narządów płciowych z przyczyn innych niż medyczne. Ponad 200 milionów żyjących obecnie dziewcząt i kobiet zostało okaleczonych w 30 krajach, w których wciąż praktykuje się FGM.

  • Istniejące nierówności, które dotykają dziewczyny i kobiety, zostały pogłębione w wyniku globalnej pandemii Covid-19. Kilka przykładowych powodów: • Kobiety odgrywają nieproporcjonalną rolę w reagowaniu na wirusa (np. jako pracownice służby zdrowia czy osoby sprawujące opiekę nad chorymi w domu). • Zamknięcia szkół zwiększyły zapotrzebowanie na prace domowe, w tym opiekę nad dziećmi i osobami starszymi (wykonywaną głównie przez kobiety). • Więcej kobiet niż mężczyzn pracuje na niepewnych warunkach i została dotknięta ekonomicznymi skutkami pandemii. • Lockdown zwiększył ryzyko przemocy wobec kobiet i dziewcząt i utrudnił dostęp do wsparcia.

Wyzwania - #SDGChallenge:

  • Podziel się historiami o niesamowitych kobietach i dziewczynach! Możesz przejrzeć wybrane media i znaleźć historie o inspirujących osiągnięciach kobiet lub dziewcząt albo pomyśl o kimś kogo już znasz, albo o kim słyszałeś/aś. Nie ma znaczenia, czy dane osiągnięcie jest duże czy małe, ważne, by się nim podzielić. Udostępnij informacje o wybranych kobietach w mediach społecznościowych - pamiętaj, aby użyć hasztagów #AmazingWomen #GenderEquality #SDG5 - lub po prostu opowiedz wybrane historie tym, którzy są wokół Ciebie, każdy powinien je usłyszeć!*

  • Wspieraj światozmieniaczki z Azji Południowo-Wschodniej, stając się ich mentorem lub mentorką! Potrzebujesz jedynie 3-6 godzin miesięcznie, komunikatywnego języka angielskiego i 2-letniego doświadczenia zawodowego w dowolnej branży. Dowiedz się więcej tutaj.

  • Sprawdź średni udział kobiet w globalnych i regionalnych władzach. W pierwszej piątce krajów, o najwyższym procencie równości płci znalazły się: Rwanda, Kuba, Boliwia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Meksyk. Co ciekawe, niektóre z najbogatszych krajów świata znalazły się zdecydowanie dalej: Wielka Brytania – 39 miejsce, Niemcy - 48, Chiny – 80, USA - 87. Na którym miejscu znajduje się Twój kraj?* Co możesz zrobić, by znalazł się choć odrobinę wyżej?

  • Zwróć uwagę na reklamy, które Cię otaczają w gazetach, telewizji, na billboardach, w mediach społecznościowych. Co mówią one o tym, jakie powinny być dziewczyny i kobiety? Co poza produktami sprzedają, jakie wartości i normy? Jak wpływają zwłaszcza na młode kobiety, które dopiero kształtują swoją osobowość i poczucie własnej wartości? Porozmawiaj o tym ze znajomymi lub zorganizuj warsztaty. Możesz zainspirować się tym scenariuszem.

Inspiracje:

  • Przeczytaj

  1. We are caring - biznes społeczny działający w Singapurze, walczący z handlem kobietami.

  2. Laboratoria - biznes społeczny z Ameryki Południowej, który uczy kobiet kodowania i programowania, zmieniając ich sytuację życiową w zaledwie 6 miesięcy.

  3. Warmipura - Peruwiańskie kobiety z większych miast wspierają peruwiańskie kobiety z górskich wiosek, mimo wszelkich możliwych różnic w kulturze, stylu życia czy nawet w języku:

  4. Fundacja Autonomia czyli o tym jak Anna została feministką.

  • Obejrzyj

1. Khadija Gbla z Sierra Leon mówi o swoich doświadczeniach z FGM* 2. Mocne przemówienie Emmy Watson otwierające kampanię HeForShe. 3. Kampanie społeczne, których celem jest wzmocnienie dziewcząt i kobiet oraz przełamanie istniejących stereotypów. Kilka przykładów: Dove Real Beauty Projekt Dream Gap Biec jak dziewczyna 4. Inspirujące przemówienie TEDx o jedynej osobie, którą naprawdę potrzebujesz poślubić (nawet przed ukończeniem 18 roku życia ;)).

Więcej informacji i inspiracji o pozostałych Celach Zrównoważonego Rozwoju znajdziesz tutaj.



* Te informacje i wyzwania pochodzą z fantastycznych materiałów o Celach Zrównoważonego Rozwoju przygotowanych przez organizację Development Perspectives. Zajrzyjcie tutaj, by dowiedzieć się więcej.


Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Strach

Strach

bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f