top of page

Cel 6: Czysta woda i warunki sanitarne


 

Cel 6: Czysta woda i warunki sanitarne Zapewnić wszystkim ludziom dostęp do wody i warunków sanitarnych poprzez zrównoważoną gospodarkę zasobami wodnymi

Fakty:*

 • Niedobór wody dotyka ponad 40% światowej populacji i przewiduje się, że wzrośnie.

 • 3 na 10 osób nie ma dostępu do bezpiecznie zarządzanych usług wody pitnej, a 6 na 10 osób nie ma dostępu do bezpiecznie zarządzanych urządzeń sanitarnych.

 • Ponad 80% ścieków powstałych w wyniku działalności człowieka jest odprowadzanych do rzek lub mórz bez usuwania zanieczyszczeń.

 • Biegunka jest drugim co do wielkości zabójcą dzieci na świecie. Każdego dnia prawie 1000 dzieci umiera z powodu chorób biegunkowych związanych z wodą i warunkami sanitarnymi, którym można zapobiec.

 • Powodzie i inne katastrofy związane z wodą są przyczyną 70% wszystkich zgonów związanych z klęskami żywiołowymi.

 • Nasz świat nie bez powodu nazywany jest niebieską planetą. Oceany, rzeki, jeziora, śnieg i lód stanowią 71% powierzchni Ziemi. 97% tej wody znajduje się w oceanach i jest to woda słona. Znaczna część 3% wody słodkiej, którą dysponujemy, jest zanieczyszczona i nie nadaje się już do użytku przez człowieka.

 • Każdego dnia kobiety i dziewczęta spędzają 200 milionów godzin chodząc po wodę dla swoich rodzin - wodę często skażoną chorobami zagrażającymi ich życiu. To 8,3 miliona dni. Ponad 22,800 lat.

Wyzwania - #SDGChallenge:

 • W ramach tego wyzwania zapraszamy do obejrzenia filmu stworzonego przez An Fóram Uisce | Forum Wodne - opowieść o tym, jak woda jest wykorzystywana w domu, wraz z sugestiami dotyczącymi małych kroków, które można podjąć, aby zmniejszyć nasz indywidualny wpływ na cenne zasoby wodne. Krok 1: Obejrzyj film. Krok 2: Wybierz jedno (lub więcej) z działań wymienionych w filmie i spróbuj je wdrożyć w życie. Krok 3: Podziel się tym, co zrobiłeś/aś w mediach społecznościowych i z ludźmi wokół Ciebie – daj też znać, jeśli masz dodatkowe pomysły na to, jak możemy chronić wodę w naszych codziennym życiu! Użyj hasztagów #WaterMatters #SDG6 #CleanWater @AnForamUisce*

 • Oblicz swój ślad wodny. Jak możesz go zmniejszyć?

 • W 1992 roku 22 marca został ogłoszony Światowym Dniem Wody. Co roku świętowanie koncentruje się wokół znaczenia wody słodkiej oraz podnoszenia świadomości dotyczącej osób żyjących bez dostępu do bezpiecznej wody. W Światowy Dzień Wody odbywają się różne inicjatywy i wydarzenia, których celem jest zachęcenie społeczeństwa do podjęcia działań w celu rozwiązania światowego kryzysu wodnego oraz wspierania osiągnięć w zakresie SDG6. Dowiedz się więcej* i dołącz do świętowania!

 • Czy wiesz, że mięso, nabiał i jajka zużywają w procesie „produkcji” znacznie więcej wody niż inne produkty spożywcze? Przeczytaj więcej tutaj.* Spróbuj zmienić jedną rzecz w swojej diecie, aby zmniejszyć swój ślad wodny.

Inspiracje:

 • Przeczytaj

 1. Blue Life - organizacja z wyspy Mantanani w Malezji, która przeciwdziała zanieczyszczeniu oceanu.

 2. Oasis Boliviano - historia Trevora, który walczy o prawo rdzennych mieszkańców i mieszkanek niewielkich wiosek w Boliwii do utrzymania dostępu do czystej wody z rzeki, od której są zależni.

 • Obejrzyj

 1. Zapoznaj się z Historią Butelkowanej Wody. Jeśli Ci się spodoba, obejrzyj również Historię Kosmetyków, aby dowiedzieć się, co znajduje się w produktach, których większość z nas używa do higieny.

 2. Ross George, ‘Let’s talk crap. Seriously’ - TED Talk rozwija „brudne” tematy i obala mity związane z higieną.*

 3. Filmy dokumentalne dotyczące problematyki wodnej.


Więcej informacji i inspiracji o pozostałych Celach Zrównoważonego Rozwoju znajdziesz tutaj.* Te informacje i wyzwania pochodzą z fantastycznych materiałów o Celach Zrównoważonego Rozwoju przygotowanych przez organizację Development Perspectives. Zajrzyjcie tutaj, by dowiedzieć się więcej.


Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Frustracja

Złość

Strach

Comentários


bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f