Wiele z nas nadal myśli o Erasmusie jako o możliwości wyjazdu europejskich studentów i studentek na kilka miesięcy za granicę, często bardziej dla przyjemności niż dla edukacji. W rzeczywistości jest to tylko jedna z wielu możliwości, jakie oferuje program Erasmus+. W poniższym poście przyjrzymy się niektórym z nich, dzieląc się naszymi własnymi doświadczeniami – nie tylko studenci i studentki, ale dosłownie każdy może w Erasmusie znaleźć coś dla siebie. Tutaj skupiamy się głównie na możliwościach dla osób indywidualnych. Przedstawiona lista zdecydowanie nie wyczerpuje tematu, to raczej opis opcji, które my sami/e znamy najlepiej. Jeśli masz od 18 do 30 lat...
European Solidarity Corp (ESC, wcześniej znany jako EVS) – możesz zostać wolontariuszem czy wolontariuszką w innym kraju, wspierając lokalne organizacje. Do wyboru są wolontariat krótkoterminowy (do 2 miesięcy) lub długoterminowy (od 2 do 12 miesięcy). Erasmus pokrywa wydatki na zakwaterowanie, wyżywienie i zapewnia niewielkie kieszonkowe. Dostępnych jest wiele projektów w całej Europie, możesz je wygooglać, dołączyć do grup na Facebooku poświęconych Erasmusowi (niektóre z nich wymieniamy poniżej) lub uzyskać więcej informacji tutaj: https://europa.eu/youth/solidarity/young-people /o_pl.
Youth Exchange – to kilkudniowe międzynarodowe wydarzenia, które gromadzą młodzież z różnych krajów. Zwykle dotyczą one jednego wybranego tematu, np. sztuki, edukacji cyfrowej, ekologii itp. Zazwyczaj w wydarzeniu uczestniczy 4-5 osób z danego kraju, wspieranych przez lidera czy liderkę, który pomaga w logistyce, podróży czy języku. Erasmus pokrywa koszt podróży, zakwaterowania, wyżywienia i programu. Najłatwiejszym sposobem dołączenia do Youth Exchange jest znalezienie lokalnej organizacji, która jest częścią sieci Erasmus, choć czasem można też znaleźć propozycje wyjazdów na wspomnianych grupach facebookowych.
Szczerze mówiąc, nie mamy wielu osobistych doświadczeń z tą częścią Erasmusa. Nie brali/łyśmy udziału w ESC, choć znamy wiele osób, które były w wolontariat zaangażowane, pracując wolontariacko lub goszcząc wolontariuszy/ki i dla wielu z nich było to głębokie, rozwijające doświadczenie. Współorganizowaliśmy za to jedno Youth Exchange dotyczące odpowiedzialnej konsumpcji.
Jeśli jesteś studentem/ką...
… tak, tak, tak, koniecznie skorzystaj z z tego, z czego Erasmus jest najbardziej znany – wymiany studenckiej, która umożliwia studiowanie przez semestr lub dwa na uniwersytecie w innym europejskim kraju. Takie doświadczenie może dosłownie zmienić życie. My poznali/łyśmy się podczas Anny Erasmusa w Portugalii i sami wiecie jak to się skończyło ;) Ogromnie ważne doświadczenie, chyba nic ważniejszego się na uniwersytecie nie wydarzyło.
Jeśli pracujesz z młodzieżą, zajmujesz się edukacją, koordynowaniem projektów, itp. (bez limitu wieku)...
Training Course – możesz wziąć udział w kilkudniowym międzynarodowym szkoleniu, podobnym do Youth Exchange, choć koncentrującym się bardziej na rozwijaniu konkretnej wiedzy i umiejętności niż na zdobywaniu międzynarodowego doświadczenia. Erasmus pokrywa koszty podróży, zakwaterowania, wyżywienia i programu. Jednym ze sposobów na znalezienie odpowiedniego szkolenia jest Salto (www.salto-youth.net/tools/european-training-calendar/browse/), znajdziesz tam opis wielu dostępnych na ten moment kursów. Zwróć uwagę, czy szkolenie jest bezpłatne (na platformie mogą ogłaszać się również płatne wydarzenia, niektóre szkolenia Erasmusa proszą też o niewielką opłatę), a także, które kraje mogą aplikować - nie wszystkie szkolenia są otwarte dla wszystkich krajów (liczy się kraj, w którym mieszkasz, nie kraj pochodzenia). Jako ExChange The World często współorganizujemy szkolenia, w tym roku planujemy ich mnóstwo, możesz więc śledzić nasz FanPage i aplikować, gdy nadejdzie czas :) Sami/e też regularnie uczestniczymy w szkoleniach organizowanych przez innych – to wspaniała okazja do rozwoju i networkingu.
Jeśli myślisz o otwarciu biznesu lub prowadzisz firmę nie dłużej niż 3 lata (bez limitu wieku)...
Erasmus for Young Entrepreneurs (www.erasmus-entrepreneurs.eu/index.php?lan=en) – to osobny program, nie związany bezpośrednio z Erasmus+. Umożliwia wyjazd za granicę do innej firmy na okres od 1 do 6 miesięcy. Projekt zakłada współpracę między nowym przedsiębiorcą/czynią a doświadczonym przedsiębiorcą/czynią z innego kraju, w tym wymianę umiejętności, wiedzy, budowanie sieci kontaktów, itd. Erasmus oferuje miesięczne stypendium na pokrycie codziennych wydatków. Kwota zależy od konkretnego kraju, jest jednak znacząco wyższa niż stypendia oferowane w ramach wymian studenckich. Erasmus pomaga również w znalezieniu odpowiedniego doświadczonego przedsiębiorcy/czyni, oferując dostęp do bazy danych i facylitując cały proces. Nie ma określonego terminu składania wniosków, a Twoja aplikacja, choć może wymagać poprawek, raczej nie zostanie odrzucona. To dzięki temu programowi mieli/łyśmy okazję zamieszkać w Irlandii. Proces w Polsce i we Włoszech wyglądał nieco inaczej, ale ostatecznie udało nam się zdobyć stypendium na 3 miesiące dla Andrei i na 4 miesiące dla Anny. Nie musisz otwierać firmy po powrocie, ale aplikując trzeba dołączyć business plan. W ramach Erasmus for Young Entrepreneurs możesz nawet wyjechać do kraju spoza Europy, co prowadzi nas do kolejnego punktu...
Jeśli nie mieszkasz w Unii Europejskiej...
Erasmus Mundus – wszystkie opisane powyżej programy oferowane są osobom mieszkającym w Unii Europejskiej, czasem też w okolicznych krajach. Jeśli szukasz możliwości w innych częściach świata (lub mieszkasz poza UE), sprawdź program o nazwie Erasmus Mundus, który oferuje międzynarodowe możliwości edukacyjne w różnych obszarach (w formie studiów licencjackich i magisterskich). Nie jest łatwo się dostać, ale nie jest to niemożliwe. Anna trzykrotnie aplikowała na studia magisterskie w tematyce gender, ostatecznie dostając się za trzecim razem (i odrzucając ofertę, ponieważ wtedy podjęli/łyśmy już decyzje o wyruszeniu w podróż dookoła świata ;)). Więcej informacji: https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/opportunities/individuals/students/erasmus-mundus-joint-masters-scholarships_en
Jak wspominali/łyśmy, wszystkie opisane powyżej możliwości skierowane są do osób fizycznych. Jeśli prowadzisz organizację lub jesteś jej częścią, istnieje wiele innych opcji rozpoczęcia lub pogłębienia współpracy międzynarodowej, w tym organizowania wyżej wymienionych działań – wymian młodzieżowych i szkoleń; goszczenia międzynarodowych wolontariuszy i wolontariuszek; wysyłania kadry organizacji i osób dorosłych na staże, kursy, itd. Nie jest łatwo dołączyć do Erasmusa bez wcześniejszego doświadczenia, ale wierzymy, że to dobry czas, aby spróbować. Właśnie rozpoczęła się nowa perspektywa i wszystko, czego dziś dowiesz się o programie będzie Ci służyło przez następnych 7 lat, zanim znów zmieni się strategia i budżet. Nie opiszemy wszystkich możliwości oferowanych organizacjom, bo jest ich naprawdę dużo, większości sami jeszcze nawet nie zgłębili/łyśmy. Chcemy jednak wspomnieć o jednej opcji, naszym zdaniem doskonałej dla organizacji, które nie miały do tej pory doświadczenia z programem Erasmus+.
Small scale partnership – w ramach tego działania organizacja może uzyskać 30 000 lub 60 000 euro na pracę lokalną i międzynarodową we współpracy z co najmniej jedną organizacją z innego kraju. Aplikacja, a podobno również raportowanie, jest znacznie prostsza niż w jakiejkolwiek innej akcji Erasmusa i jest też bardziej elastyczna. Napisali/łyśmy do tej pory dwa projekty i póki co naprawdę bardzo tę akcję polecamy :)
Innym sposobem na wejście w świat Erasmusa jest bycie organizacją partnerską, np. w Youth Exchange lub Training Course. Głównym obowiązkiem w tym przypadku jest znalezienie i przygotowanie odpowiednich osób uczestniczących, zaś ciężar aplikowania, logistyki, raportowania, itd., spoczywa na organizacji wiodącej. I znów – warto spojrzeć na facebookowe grupy, gdzie ludzie ogłaszają, że szukają partnerów. Możesz też wziąć udział w jednym ze szkoleń (na przykład korzystając ze wspominanego Salto) i w ten sposób zacząć budować międzynarodową sieć.
W ostatnich latach mieli/łyśmy okazję wspierać kilka organizacji w dołączeniu do Erasmusa, tak samo jak wcześniej ktoś wspierał nas. Chętnie dzielimy się naszym doświadczeniem i jesteśmy otwarci/te na tworzenie wspólnych projektów, bo wierzymy, że Erasmus powinien być bardziej włączający i dostępny dla jak największej ilości osób. W końcu to dzięki Erasmusowi się poznali/łyśmy :) Ale też dzięki Erasmusowi rozwinęli/łyśmy nasze umiejętności w takich obszarach jak przedsiębiorczość społeczna, storytelling, mindfulness, coaching; poznali/łyśmy niesamowitych ludzi z całego świata, z niektórymi nawiązując głęboką przyjaźń i/lub współpracę; i to dzięki Erasmusowi jesteśmy w stanie zaoferować nasze umiejętności i wiedzę innym, tworząc własne projekty. Przykładowe grupy na facebooku dotyczące Erasmusa:
Comments