top of page

Cel 4: Dobra jakość edukacji


 

Cel 4: Dobra jakość edukacji Zapewnić wszystkim edukację wysokiej jakości oraz promować uczenie się przez całe życie

Fakty:*

 • 91% dzieci w krajach rozwijających się zapisało się do szkoły podstawowej, mimo to nadal 57 milionów dzieci pozostaje poza systemem edukacji.

 • Dzieci z najuboższych gospodarstw domowych są 4 razy bardziej narażone na nieobecność w szkole niż dzieci z najbogatszych gospodarstw domowych.

 • Świat osiągnął równość w szkolnictwie podstawowym między dziewczynami i chłopcami, ale niewiele krajów osiągnęło ten cel na wszystkich poziomach edukacji.

 • Wśród młodzieży w wieku od 15 do 24 lat wskaźnik alfabetyzacji poprawił się na całym świecie z 83% do 91% w latach 1990-2015.

 • W 2020 r., gdy COVID-19 rozprzestrzeniał się na całym świecie, ponad 190 krajów zamknęło szkoły. Około 90 procent wszystkich uczniów i uczennic (1,57 miliarda) przestało uczęszczać na lekcje. Skala zamykania szkół prawdopodobnie zahamuje postęp w dostępie do edukacji.

 • Pandemia ponownie uwypukliła „przepaść cyfrową” i problemy w dostępie do internetu, zwłaszcza u mieszkańców i mieszkanek obszarów wiejskich. Chociaż rozwiązania w zakresie nauczania na odległość są oferowane w czterech z pięciu krajów, w których szkoły są zamknięte, co najmniej 500 milionów dzieci i młodzieży pozostaje obecnie poza zasięgiem tych możliwości.

Wyzwania - #SDGChallenge:

 • #OneOtherPerson: pomóż budować sieć świadomych, globalnych obywateli i obywatelek, dzieląc się tym, czego dowiedziałeś/aś się o celach zrównoważonego rozwoju. Dołącz do sieci krytycznych myślicieli i myślicielek, którzy/e dzielą się globalną wiedzą na temat tego, co dzieje się na świecie. Podziel się nowymi informacjami choćby z #OneOtherPerson (jedną inną osobą). Poproś też tą osobę, by i on czy ona przekazała informacje dalej do #OneOtherPerson i w ten sposób pomogła w budowaniu sieci. Użyj hasztagu, by podzielić się prowadzonymi rozmowami i wziąć udział w rozmowach innych osób *.

 • Sprawdź inspirujący projekt Changemaker Schools (Szkoły z mocą zmieniania świata) prowadzony przez Ashokę, która łączy, wspiera i promuje pracę szkół przygotowujących dzieci i młodzież do bycia światozmieniaczami i światozmieniaczkami. Możesz też skorzystać z przygotowanego przez nich zestawu narzędzi do pracy z dziećmi Start Empathy udostępnionego na stronie Ashoki.

 • Jednym z zadań wchodzących w skład SDG4 jest edukacja globalna. Jak wskazuje zadanie 4.7, potrzebujemy „zapewnić, że wszyscy uczący się przyswoją wiedzę i nabędą umiejętności potrzebne do promowania zrównoważonego rozwoju.”. Na poniższych stronach internetowych znajdziesz różnorodne materiały związane z edukacją globalną, w tym szczegółowe opisy ćwiczeń i scenariusze zajęć. Wybierz przynajmniej jedną propozycję i na jej podstawie zorganizuj zajęcia dla dzieci, młodzieży lub dorosłych. 1. www.barefootguide.org 2. www.developmentperspectives.ie/saolta-resources Materiały w języku polskim: 1. https://changemakertoolkit.wixsite.com/change/polski 2. https://globalna.ceo.org.pl/ 3. https://e-globalna.edu.pl/ 4. https://www.pah.org.pl/zaangazuj-sie/edukacjaglobalna/

 • Ile tak naprawdę wiesz o świecie i wyzwaniach, przed którymi stoimy? Wykonaj test Factfullness, aby sprawdzić swoją wiedzę i zobacz, co według Hansa i Ola Rosling możesz zrobić, by uzyskać lepsze wyniki ;)

Inspiracje:

 • Przeczytaj

 1. Always Reading Caravan - mobilna biblioteka w Tajlandii zapewniająca dostęp do książek osobom, które z różnych powodów nie mogą skorzystać ze stacjonarnej biblioteki (np. osobom i niepełnosprawnościami, członkom i członkiniom górskich plemion, itd.).

 2. Cam.CEC - silna wiara w edukację zmotywowała Dana do ukończenia szkoły średniej wbrew opinii mieszkańców i mieszkanek jego własnej wioski. Po kilku latach Dan wraca do Sandeck w Kambodży, aby rozpocząć projekt nauczania języka angielskiego, który obecnie wspiera ponad 400 uczniów i uczennic.

 3. Asociacion Azul Solidario - kreatywne sposoby ulepszania jakości edukacji w małych wiejskich szkołach w Argentynie, opracowane i wdrożone przez niepokonaną Veronicę Torassę.

 4. Share Toy i Udream - inspirujące historie portugalskich studentów i studentek, którzy tworzą projekty zmieniające świat na lepsze.

 • Obejrzyj

 1. Dlaczego jakość edukacji ma znaczenie - minutowy film wprowadzający do SGD4*

 2. Częścią edukacji globalnej jest uświadomienie sobie naszych ograniczonych poglądów i pojedynczych historii, które możemy mieć na temat świata. Obejrzyj mocne przemówienie TED Chimamandy Ngozi Adichie, aby dowiedzieć się więcej.

 3. Po tym linkiem znajdziesz pięć wystąpień TED na temat edukacji dziewczyn i jej znaczenia.*

Więcej informacji i inspiracji o pozostałych Celach Zrównoważonego Rozwoju znajdziesz tutaj.


* Te informacje i wyzwania pochodzą z fantastycznych materiałów o Celach Zrównoważonego Rozwoju przygotowanych przez organizację Development Perspectives. Zajrzyjcie tutaj, by dowiedzieć się więcej.


Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Frustracja

Złość

Strach

Comments


bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f