Wegetariańskie zielone curry


Kuchnia tajska jest znana na całym świecie. Filozofia tajskiej kuchni oparta jest na balansowaniu pięciu smaków. Z tego też powodu na stole nie może zabraknąć zestawu przypraw złożonego z chilli, cukru, sosu rybnego i limonki.

Zielone curry gotowali/łyśmy podczas naszego pobytu w organizacji Always Reading Caravan, razem z Yoshi i Alby, Japonką i Hiszpanem, od dłuższego czasu żyjącymi w Tajlandii. Uznali/łyśmy ten przepis za wystarczająco zbliżony do sposobu w jaki gotowaliby mieszkańcy i mieszkanki Tajlandii, choć w oryginale zawiera on mięso.

SKŁADNIKI: (4 porcje)

1 łyżeczka oleju

100 g zielonego curry

1L mleka kokosowego

250 g dyni pokrojonej w kostkę

200 g bakłażana pokrojonego w kostkę

2 garście grzybów

1 garść liści papeda (nazywanej też limonką kaffir)

Cukier, sos rybny do smaku

PRZYGOTOWANIE:

Smażymy zielone curry z łyżką oleju ciągle mieszając. Po 2-3 minutach dodajemy mleko kokosowe wymieszane z połową szklanki wody. Kiedy mleko zacznie wrzeć dodajemy warzywa wymagające długiego gotowania (dynię), a po kolejnych 5 minutach wszystkie pozostałe (bakłażan i grzyby). Po 10 minutach dodajemy liście papeda oraz cukier i sos rybny do smaku.

Podajemy z białym ryżem.

RADY DLA INNYCH SZEROKOŚCI GEOGRAFICZNYCH: mleko kokosowe i zielone curry można łatwo znaleźć w azjatyckich sklepach. Podobnie liście papeda, jeśli jednak nie będą dostępne, można zastąpić je kawałkiem skórki cytryny i liściem laurowym, choć zmieni to nieco smak potrawy. Sos rybny nie jest aż tak ważny i można łatwo zastąpić go solą.

Do dania pasują również takie składniki jak tofu, ziemniaki, bataty, brokuły czy kalafior. Oryginalny przepis zawiera 350 g kurczaka w kawałkach, smażonego razem z curry.

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

RELATED | POWIĄZANE

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon

We are Anna and Andrea, a Polish-Italian couple traveling around the world. We are looking for changemakers,  in order to describe and share their stories.

Our journey is based on exchange: story telling and other skills in exchange for a place to sleep and food. 
 

Join the GoodNewsLetter

Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f