Posypka na ryby z mango

November 26, 2015

Wiejskie krajobrazy Kambodży w rejonie Kampong Cham przypominają niekończącą się szachownicę złożoną z pól ryżowych, urozmaiconą gdzie niegdzie małymi wioskami lub skupiskiem palm. Przepiękne. Oznacza to jednak, że cała produkcja ograniczona jest do jednego rodzaju uprawy. Wszystko co jadalne z pobliskich drzew, krzewów, strumieni i kanałów staje się dodatkiem do podstawowej diety opartej na ryżu.

 

Podczas tygodnia, jaki spędzili/łyśmy z rodziną Dana ucząc angielskiego dzieci z okolicznych wiosek, miska z posypką z mango była stałym elementem posiłków, szczególnie tych, w których pojawiały się ryby wyłowione na pobliskich polach ryżu.

 

SKŁADNIKI: (4 porcje)

1 zielone lub lekko niedojrzałe mango

3 małe cebule

1 ząbek czosnku

1 garść szczypiorku

Sos sojowy i chili do smaku

 

PRZYGOTOWANIE:

Kroimy mango w cienkie paski, a małą cebulę w niewielkie dyski. Drobno siekamy  ząbek czosnku i szczypiorek. Mieszamy wszystko dodając do smaku sos sojowy i chili.

Podajemy z grilowaną lub gotowaną rybą (choć z samym ryżem też daję radę – komentarz wegetarianki).

 

RADY DLA INNYCH SZEROKOŚCI GEOGRAFICZNYCH: W Europie zazwyczaj mamy jeden tylko rodzaj mango, dość miękki i soczysty po obraniu. Dojrzewanie trwa  jednak chwilę, jeśli więc zdarzy Wam się kupić zbyt twarde mango, ten przepis nadaje się na nie doskonale.

 

 

 

Share on Facebook
Please reload

RELATED | POWIĄZANE

Please reload

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon

We are Anna and Andrea, a Polish-Italian couple traveling around the world. We are looking for changemakers,  in order to describe and share their stories.

Our journey is based on exchange: story telling and other skills in exchange for a place to sleep and food. 
 

Join the GoodNewsLetter