top of page

Wielkanocy Chleb Serowy


 

Crescia sal furmai albo Crescia d'Pasqua (Chleb Serowy albo Chleb Wielkanocny w lokalnym dialekcie w Fano) przygotowuje się tradycyjnie na Święta Wielkanocne. Poranek podczas Wielkiej Niedzieli to jedyny dzień w roku, w którym Włosi jedzą słone śniadanie. Chleb podawany jest z kiełbasą i ugotowanymi jajkami, poświęconymi w kościele.

SKŁADNIKI (12 porcji)

600 g mąki

8 jajek

125 g drożdży

3 łyżeczki cukru

250 g startego sera parmigiano

250 g startego sezonowanego sera pecorino

200 g masła

½ szklanki zmieszanego oleju z zieren oraz oliwy z oliwek

½ szklanki mleka

2 szczypty soli

2 szczypty pieprzu

PRZYGOTOWANIE

Rozpuszczamy drożdże i cukier w letnim mleku. Na blacie kuchennym tworzymy „wulkan” z mąki, powoli dolewamy mieszkanki drożdży i zaczynamy ugniatać. Dodajemy 2/3 sera i dalej ugniatamy. Ubijamy jajka (trzymane w cieple, około 40°C) razem z solą, pieprzem i chwilę później ze stopionym masłem (jeszcze ciepłym, co pomoże utrzymać temperaturę kremu) i olejem. Mieszkamy z pozostałym serem.

Wgniatamy krem w ciasto aż uzyskamy jednolitą i miękką konsystencje. Nie przesadzajmy jednak z ugniataniem. Używamy oleju, by zapobiec przyklejaniu się ciasta do blatu. Nie używamy mąki, żeby nie wysuszyć nadmiernie ciasta.

Dzielimy ciasto na 2 części i wypełniamy nim aluminiową lub szklaną formę do pieczenia, szerokości około 30 centymetrów, pokrytą papierem do pieczenia. Pozwalamy ciastu rosnąć zostawiając je w ciepłym miejscu, aż podwoi się jego ilość (około 1-2 godzin). Podczas rośnięcia ciasta i pieczenia, obchodzimy się z nim ostrożnie. Pieczemy w gorącym piecu przez godzinę w temperaturze 200 °C.

RADY BABCIW

W przeszłości, kiedy ludzie byli biedniejsi, chleb ten był robiony ze zbyt twardych części sera, nienadających się do spożycia. Możesz więc spróbowac z bardzo różnymi rodzajami sera. Niektórzy dla poprawy smaku dodają startą skórkę cytryny lub gałkę muszkatołową .

 

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Sernikak

bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f