top of page

Dżem socjalny


 

Dżem socjalny

L'IRRESISTIBLE

Phnom Penh| Kambodża

 

Ustalając spotkanie z Sustainable Green Fuel Enterprise zaproponowaliśmy jedną z wielu kawiarni, które znaleźć można w Phnom Penh, stolicy Kambodży. Carlo, obecny lider SGFE, natychmiast odpowiedział: spotkajmy sie w L’irresistible café. Pokochacie to miejsce. Tak też się stało.

Naszym celem jest dostarczenie pracy, domu i opieki osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Jesteśmy pierwszą organizacją, która dostarcza im miejsc pracy, inne koncentrują się jedynie na edukacji, ale problemem jest to, że po skończonej szkole nie ma dla nich żadnych ofert na rynku pracy - Sephan Soung, General Manager.

Chwilę zajęło znalezienie rodzaju biznesu, który byłby dla nich odpowiedni. Na początku próbowali pracować w fabryce ubrań, ale niektórzy z nich, gdy byli w złym humorze, brali nożyczki i przecinali dopiero co uszyte ubrania. Po różnych próbowach sukcesem okazała się produkcja... dżemu.

Zaczęliśmy produkować dżem w różnych, oryginalnych smakach. Niektórzy z naszych pracowników i pracownic mogą kroić owoce, inni myć słoiki czy naklejać etykietki. Na początku produkowaliśmy dżem, w miejscu, w którym mieszkamy, oferujemy osobom z niepełnosprawnością intelektualną specjalny dom. Ale okazało się to bardzo skomplikowane, nie byli w stanie odróżnić pracy od czasu wolnego. Zdarzało się, że w środku pracy szli do pokoju spać. Postanowiliśmy spróbować z dwoma oddzielonymi przestrzeniami i to zadziałało.

Dziś mają nie tylko swoją własną farbykę dżemu, ale również kawiarnie – L’irresistible cafe - gdzie można kupić dżem, napić się dobrej kawy i spotkać niektóre z osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Zaczęliśmy prowadzenie kawiarni ponad rok temu. To dobry sposób na połączenie osób z niepełnosprawnością intelektualną z resztą społeczeństwa. Na początku byli bardzo onieśmieleni, nie chcieli rozmawiać z „normalnymi” ludźmi, czuli się inni.

Obecnie są dużo bardziej otwarci, niektórzy z nich nauczyli się języka obcego, a nawet zmienili prace po tym, jak uzyskali kwalifikacje. Podają kawę klientom i klientkom, uśmiechają się, zagadują, jak sami mogliśmy doświadczyć. Ale plany i marzenia są jeszcze większe.

Chciałabym otworzyć farmę. To rozwiąże tyle naszych problemów! Po pierwsze, nie będziemy musieli wynajmować domu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, tak jak robimy teraz. Oprócz tego będziemy mogli uprawiać swoje własne warzywa, ryż, kurczaki... będziemy mieli wystarczająco jedzenia na nasze własne potrzeby, a nawet na sprzedaż jako zdrowe, biologiczne produkty. Stworzymy miejsce pełne miłości i szczęścia, gdzie osoby z niepełnosprawnością będą żyć razem z wolontariusz(k)ami i ich rodzinami. Zapewnimy też więcej miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnością, będą mogli/ły podlewać rośliny, pomagać na farmie.

Choć marzenia są wielkie, codzienne obowiązki wciąż stanowią wyzwanie. Praca z osobami z niepełnosprawnością intelektualną wymaga wiele cierpliwości, siły i zaangażowania.

Każdego dnia uczymy się jak z nimi pracować, jak ich kochać, jak wybaczać. Moje życie też nie było proste, moja rodzina była biedna, często nie mieliśmy wystarczająco jedzenia. Ale PSE, organizacja pozarządowa wspierające dzieci z najuboższych rodzin, pomogła mi, dała szanse na zmianę życia. Teraz ja chcę pomóc innym. Wierzę, że to właściwa droga i czuję się szczęśliwa podążąjąc nią.Update (7.12.2021):


Nadal prowadzimy nasz biznes społeczny L’IRRESISTIBLE JAMS & SYRUPS rozwijając projekt w taki sposób, by pewnego dnia uzyskać pełną finansową niezależność opierającą się jedynie na naszej pracy. W tym celu poszukujemy funduszy, dotacji na finansowanie rozwoju naszych projektów, takich jak inwestycje na etapie produkcji, uzyskanie certyfikatów pozwalających na eksport do Europy oraz otwarcie na miejscu kawiarni w celu szkolenia naszych pracowników i pracownic (nasza poprzednia kawiarnia została zamknięta w 2017 r. ze względu na wysoki czynsz) oraz generowania dochodów niezbędnych do uzyskania niezależności finansowej. Ostatecznym projektem, który planujemy jest połączenie samowystarczalności żywieniowej z programem rozwoju dla naszych pracowników i pracownic. Współpracujemy z kilkoma właścicielami i właścicielkami mieszkań oraz z jedną organizacją pozarządową zajmującą się problemami dorosłych osób z niepełnosprawnościami w Kambodży. Wiele wydarzyło się w ciągu ostatniego roku. Niestety straciliśmy naszego założyciela, Pierre'a Chetcutiego w czerwcu 2020 r., co przyniosło wiele pytań o przyszłość ACH. Zdecydowaliśmy się na kontynuowanie naszej przygody, co z kolei doprowadziło do wielu nowych decyzji i zmian, zwłaszcza dotyczących naszej organizacji. Funkcjonujemy obecnie jako lokalna organizacja pozarządowa w Kambodży, KAMPUCHEA SËLA HANDICAP ORGANIZATION (KSH) z tymi samymi ludźmi na pokładzie i tym samym przepisem. ;) Zapraszamy do odwiedzenia naszych nowych przestrzeni w Internecie: Strona internetowa: https://www.kampucheaselahandicap.org/ 

Więcej o L’irresistible: facebook.com/pages/Lirrésistible

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Smutek

Frustracja

Złość

bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f