Dżem socjalny


Dżem socjalny

L'IRRESISTIBLE

Phnom Penh| Kambodża

Ustalając spotkanie z Sustainable Green Fuel Enterprise zaproponowaliśmy jedną z wielu kawiarni, które znaleźć można w Phnom Penh, stolicy Kambodży. Carlo, obecny lider SGFE, natychmiast odpowiedział: spotkajmy sie w L’irresistible café. Pokochacie to miejsce. Tak też się stało.

Naszym celem jest dostarczenie pracy, domu i opieki osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Jesteśmy pierwszą organizacją, która dostarcza im miejsc pracy, inne koncentrują się jedynie na edukacji, ale problemem jest to, że po skończonej szkole nie ma dla nich żadnych ofert na rynku pracy - Sephan Soung, General Manager.

Chwilę zajęło znalezienie rodzaju biznesu, który byłby dla nich odpowiedni. Na początku próbowali pracować w fabryce ubrań, ale niektórzy z nich, gdy byli w złym humorze, brali nożyczki i przecinali dopiero co uszyte ubrania. Po różnych próbowach sukcesem okazała się produkcja... dżemu.

Zaczęliśmy produkować dżem w różnych, oryginalnych smakach. Niektórzy z naszych pracowników i pracownic mogą kroić owoce, inni myć słoiki czy naklejać etykietki. Na początku produkowaliśmy dżem, w miejscu, w którym mieszkamy, oferujemy osobom z niepełnosprawnością intelektualną specjalny dom. Ale okazało się to bardzo skomplikowane, nie byli w stanie odróżnić pracy od czasu wolnego. Zdarzało się, że w środku pracy szli do pokoju spać. Postanowiliśmy spróbować z dwoma oddzielonymi przestrzeniami i to zadziałało.

Dziś mają nie tylko swoją własną farbykę dżemu, ale również kawiarnie – L’irresistible cafe - gdzie można kupić dżem, napić się dobrej kawy i spotkać niektóre z osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Zaczęliśmy prowadzenie kawiarni ponad rok temu. To dobry sposób na połączenie osób z niepełnosprawnością intelektualną z resztą społeczeństwa. Na początku byli bardzo onieśmieleni, nie chcieli rozmawiać z „normalnymi” ludźmi, czuli się inni.

Obecnie są dużo bardziej otwarci, niektórzy z nich nauczyli się języka obcego, a nawet zmienili prace po tym, jak uzyskali kwalifikacje. Podają kawę klientom i klientkom, uśmiechają się, zagadują, jak sami mogliśmy doświadczyć. Ale plany i marzenia są jeszcze większe.

Chciałabym otworzyć farmę. To rozwiąże tyle naszych problemów! Po pierwsze, nie będziemy musieli wynajmować domu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, tak jak robimy teraz. Oprócz tego będziemy mogli uprawiać swoje własne warzywa, ryż, kurczaki... będziemy mieli wystarczająco jedzenia na nasze własne potrzeby, a nawet na sprzedaż jako zdrowe, biologiczne produkty. Stworzymy miejsce pełne miłości i szczęścia, gdzie osoby z niepełnosprawnością będą żyć razem z wolontariusz(k)ami i ich rodzinami. Zapewnimy też więcej miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnością, będą mogli/ły podlewać rośliny, pomagać na farmie.

Choć marzenia są wielkie, codzienne obowiązki wciąż stanowią wyzwanie. Praca z osobami z niepełnosprawnością intelektualną wymaga wiele cierpliwości, siły i zaangażowania.

Każdego dnia uczymy się jak z nimi pracować, jak ich kochać, jak wybaczać. Moje życie też nie było proste, moja rodzina była biedna, często nie mieliśmy wystarczająco jedzenia. Ale PSE, organizacja pozarządowa wspierające dzieci z najuboższych rodzin, pomogła mi, dała szanse na zmianę życia. Teraz ja chcę pomóc innym. Wierzę, że to właściwa droga i czuję się szczęśliwa podążąjąc nią.

Więcej o L’irresistible: facebook.com/pages/Lirrésistible

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

RELATED | POWIĄZANE

 
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f