top of page

Zupa z kaczki


 

Zupa z kaczki

MUSKOVY DUCK RESTAURANT

Siem Reap| Cambodia

 

Muskovy Duck Restaurant leży na obrzeżach Siem Reap, w miejscu do którego turyści i turystki właściwie nie mają szansy dotrzeć, o ile ktoś ich tam nie zaprowadzi. Nam samym zajęło sporo czasu błądzenie po kamienistych ścieżkach i próba spytania o drogę osób niemówiących po angielsku. W końcu jednak odnaleźliśmy Selę, założyciela Muskovy Duck Restaurant, który po angielsku mówił dobrze, a jego wizja, w przeciwieństwie to dróg wiodących do restauracji, była bardzo prosta i usystematyzowana.

W naszej firmie dbamy o 4 podstawowe wartości. Pierwszą z nich jest środowisko. Staramy się ponownie wykorzystywać wszystko co możliwe. Nawet wodę. Z odpadów organicznych, chusteczek, tworzymy kompost. Zużyty olej po gotowaniu wykorzystujemy do produkcji lampionów. Ściany i stoły budujemy z plasikowych butelek. Do podlewania roślin używamy specjalnego roweru: Ty pedałujesz, ćwiczysz, a woda wypływa z rury i rośliny się cieszą.

Drugą wartością są pracownicy. Płacę im sprawiedliwe pensje. Oprócz tego opłacam zakwaterowanie, elektryczność, proszek do prania, trzy posiłki dziennie, mogą więc oszczędzić na przyszłość. Uczę ich też angielskiego.

Numer trzy to dostawcy. Tym, którzy dostarczają nam warzyw daję nasiona, a kiedy warzywa dojrzeją kupuję je za wyższą cenę. Tak samo dzieje się w przypadku dostawców kaczek: daję im małe kaczuszki, oni je hodują, a ja potem skupuję za dobrą cenę. Po pewnym czasie mają swoje własne kaczątka, mogą zacząć hodować bez mojego wsparcia.

Ostatnia wartość to klienci i klientki. Przychodzą do nas w grupach, z rodziną lub przyjaciółmi, nie podajemy dań tylko dla jednej osoby. Właściwie jedyną potrawą, którą sprzedajemy jest zupa z kaczek muskovy. Ludzie przychodzą więc grupami, spędzają czas razem, jedzą zdrowe jedzenie, które pochodzi bezpośrednio od kambodżańskich farmerów i wiedzą, że dobrze traktuję moich pracowników. Wszyscy są zadowoleni.

Klienci i klientki, w większości lokalni mieszkańcy i mieszkanki, doceniają ciężką pracę Seli, jego uczciwość i zaangażowanie w społeczne i ekologiczne zmiany. Licznie przychodzą do Muskovy Duck Restaurant zapewniając stabilność finansową restauracji, ale też wielu farmerom, z którymi restauracja współpracuje. Sela myśli o otwarciu kolejnej lokalizacji. Nie to jest jednak dla niego największym sukcesem.

Sukces oznacza dla mnie ludzi wokół, którzy chcą ze mną pracować i razem ze mną wzrastają. Sukces to nie tylko pieniądze. Jeśli sam dużo zarabisz, to nie jest sukces. Jeśli Twój biznes się rozwija, ale ludzie pozostają z tyłu, to nie jest sukces. Dla mnie sukces jest wtedy, kiedy pracownicy i pracowniczki otrzymują dobre wynagrodzenie, mają ubezpieczenie zdrowotne, oszczędności, mogą się rozwijać. Jeśli moi pracownicy odejdą, nadal będą mieli określone umiejętności, których się tutaj nauczyli. Jeśli będą chcieli otworzyć nową restaurację, będę ich wspierał, uczył. To jest dla mnie sukces. Pomagać innym wzrastać i stawać się niezależnym.

 
 

Więcej o Muskovy Duck Restaurant: facebook.com/ducksoupvillage/

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f