top of page

Szczoteczki z bambusa


 

Szczoteczki z bambusa

MINKA

Manila | Filipiny

 

Impact Hub jest jednym z pierwszych miejsc, które odwiedzamy w każdym kolejnym kraju. Zwykle spotykamy tam wielu światozmieniaczy/ek. Czasami dostajemy do nich kontakt, czasami spotykamy się z nimi na miejscu, kiedy tylko przekroczymy próg. Tak też było w przypadku Marka Rivery, założyciela Minka, którego spotkaliśmy w Impact Hub Manila.

Zawsze byłem biznesmenem, miałem swój własny biznes. Wystartowałem z wyposażeniem dentystycznym, moimi klientami byli głównie dentyści/tki, właściwie dlatego, że moja mama była dentystką. Pracowałem z tysiącem różnych produktów. Ale nie trwało to długo, byłem naprawdę młody, gdy wszystko się zaczęło. I chciałem stworzyć biznes, który będzie sprzedawał jeden produkt, ale mający znaczenie, nie tylko w branży dentystycznej, w całym społeczeństwie. Sprzedałem już tyle produktów, ale zastanawiając się nad jednym... dlaczego by nie sprzedawać bambusowych szczoteczek? Powinniśmy zmieniać szczoteczki co trzy miesiące, jak polecają dentyści. To mnóstwo plastiku, wymienienie go na materiały bambusowe będzie dobre dla środowiska. Kilka miesięcy zajęło mi dopracowanie całej koncepcji. Wyjechałem do Afryki na jakiś czas. Odwiedzając jedną z wiosek, daleko od cywilizacji, zauważyłem plakat, na którym napisane było, żeby nie dawać pieniędzy żebrzącym dzieciom, gdyż to zatrzymuje je na ulicy. Oraz żeby nie dawać im słodyczy, bo nie mają tu dentystów. To był ten moment, w którym wszystko razem zbiegło się w mojej głowie: oprócz produkowania ekologicznych szczoteczek, wykorzystamy zyski ze sprzedaży do stworzenia szczoteczkowego ruchu. Tak zaczął się pomysł przedsiębiorstwa społecznego. Nie tylko sprzedaż, ale i opieka dentystyczna oraz wydarzenia edukacyjne związane z dbaniem o zęby dla społeczności na Filipinach.

Ludzie doceniają pomysł bambusowych szczoteczek. Mark prowadził prezentacje na różnych wydarzeniach i uczelnianych wykładach, zyskując zainteresowanie i wsparcie. Wciąż jednak musi walczyć o regularnych klientów i klientki.

Bambusowe szczoteczki do zębów to nowa koncepcja dla wszystkich. Ludzie są przyzwyczajeni do plastiku, nie są pewni czy chcą włożyć bambusowe szczoteczki do ust. Duży procent ludzi, którzy kupują nasz produkt, robi to z ciekawości - jak ich przekonać do tego, by kupili ponownie?

Wypróbowaliśmy bambusowe szczoteczki osobiście i rzeczywiście, pierwsze wrażenie jest dość dziwne. Ale po chwili można się przyzwyczaić i cieszyć ekologiczną szczoteczką. Z przyjemnością używalibyśmy ich dłużej, ale po kilku miesiącach, kiedy chcieliśmy zmienić zużyte szczoteczki, nie mogliśmy znaleźć alternatywy dla plastikowych. Ani w sklepach, ani w hotelach.

Potrzebuję więcej dużych klientów, na przykład hoteli. Staram się przekonać niektóre z nich do bardziej ekologicznych rozwiązań. Wyrzucają codziennie tyle plastiku, biorąc pod uwagę liczbę szczoteczek, które zużywają ich klienci i klientki. Dla hotelu z 200 pokojami... to naprawdę dużo plastiku na miesiąc. Staram się im to wyjaśnić, podać liczby, pokazać wpływ na środowisko. Mam już kilku klientów wśród hoteli, ale chciałbym dotrzeć do większej ilości.

Powoli, ale stale, Minka się rozwija. Na pewno w czasach wzrastającej świadomości biznesy społeczne będą miały coraz więcej możliwości wzrostu. Jeśli więc masz jakiś pomysł, to najlepszy czas, żeby go wypróbować.

Tworzenie biznesu społecznego nie jest dla każdego. Ale to działa. Naprawdę to lubię. Jeśli Ty też, próbuj. Nie słuchaj nikogo, po prostu wypróbuj swój pomysł. Ludzie będą mówili, że to nie wypali, nie słuchaj, działaj. Wiele osób pyta mnie dlaczego szczoteczki do zębów? A ja pytam: dlaczego nie?

 

Więcej o Minka: minka.com.ph

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f