top of page

Rzeźbione buty


 

Rzeźbione buty

RISQUE DESIGNS

Manila| Filipiny

 

Risque Designs to przedsiębiorstwo społeczne z Manilii na Filipinach, które wspiera lokalnych rzemieślników, w tym przede wszystkim rzeźbiarzy. Przez lata tworzyli oni głównie figurki i symbole religijne, którymi niewiele osób się interesowało. Tal postanowiła wykorzystać ich umiejętności w nietypowy sposób.

Ludzie, często z biednych społeczności, posiadają wyjątkowe umiejętności, ale nie są innowacyjni pod względem projektowania, dlatego zdecydowałam się pojechać tam i zobaczyć co możemy razem zrobić. Wszystko zaczęło się kilka lat temu, kiedy próbowałam importować buty i ogromnie frustrowały mnie podatki i inne związane z tym problemy. Pomyślałam więc: może zaczniemy produkować buty na Filipinach? Chcąc stworzyć niepowtarzalną markę zaprosiłam rzeźbiarzy do współpracy.

Dziś umiejętności rzeźbierzy i innych społeczności wykorzystywane są w produkcji dość nietypowych butów: ręcznie rzeźbione obcasy, tradycyjne wzory i materiały. Produkcja butów nie jest jednak prostym zadaniem.

Musimy sprostać wielu wyzwaniom, szczególnie tym związanym z produkcją i sprzedażą. Kiedy zaczynałam, korzystałam z usług firmy sprzedażowej, mieliśmy wiele problemów z produkcją, jakość nie była dobra, buty wracały, bo klienci i klienki nie byli zadowoleni. To trudne, ponieważ tak wiele rzeczy w produkcji butów może pójść nie tak. Myślę, że z całego sektora mody buty są szczególnie trudne. Na przykład, dla ubrań możesz mieć tylko trzy rozmiary: mały, średni, duży. Przy butach potrzebujesz dużo więcej. Jednym z największych problemów jest równowaga między zapotrzebowaniem, a tym ile produkujemy. Powoli do tego dochodzimy.

Po kilku latach Risque Design posiada już swoje stoisko w jednym z centrów handlowych, do tej pory wystawiali się tylko na targach, również tych międzynarodowych. Ich pierwszy cel to jednak lokalna społeczność.

Próbujemy równolegle wzrastać lokalnie i międzynarodowo, ale myślę, że lokalny wzrost jest pierwszy. Szukamy celebrytów i celebrytek do współpracy. Ludzie idą za gwiazdami. Chcemy ludzi, którzy nie tylko są popularni, ale też wspierają lokalne produkty. To jest dla nas ważne, jesteśmy Filipińczykami, robimy rzeczy na Filipinach.

Bycie Flipińczykiem czy Filipinką to bardzo ważny punkt dla większości Światozmieniaczy z Filipin, z którymi mieliśmy okazję rozmawiać. Ich chęć zmieniania świata często wiąże się z głęboką potrzebą działania i polepszania życia rodaków i rodaczek. Jak to zrobić?

Bądź tą osobą, która pomaga innym, tylko tyle. Przygotuj się na trudną podróż, jeśli pracujesz z tradycyjnymi społecznościami, nie mają oni systemu… pracują inaczej. Musisz się dostosować. Nie możesz oczekiwać od społeczności takiej samej relacji jaką masz na przykład z korporacją. Musisz zrozumieć i być elastycznym. Jest spora szansa, że społeczność nie wykona zlecenia na czas, ponieważ ktoś umrze, będzie jakiś festiwal i nic nie możesz na to poradzić, tak to działa.

 
 

Więcej o Risque Design: risquedesignsph.com

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f