top of page

Buty z pasją


 

Buty z pasją

TRIBU

Filipiny| Manila

 

Tribu jest dużą firmą produkującą buty, działającą na rynku komercyjnym. Ale zdecydowali się spłacić swój dług wobec społeczeństwa, tworząc nową markę Ligid - ekologiczne buty ze starych opon.

Wystartowałem z Tribu mając 10$ w kieszeni. – mówi Jason Afable Luengo, założyciel Tribu - Przyjechałem z południa, dotarcie do Manili zajęło mi 3 noce i 4 dni. Nie miałem tu żadnych krewnych. Zdecydowałem się na otworzenie firmy obuwniczej. Moje pierwsze sandały zrobiłem ze zużytych opon. Zastanawiałem się po prostu, skąd mogę wziąć materiał i to wydawało się niezłym pomysłem. Materiał okazał się wtedy zbyt trudny do pracy, musiałem z tego zrezygnować. Ale teraz, kiedy Tribu jest odnoszącą sukcesy firmą, pomysł powrócił. Tym razem mamy odpowiednie maszyny, wiemy jak to zrobić, możemy zacząć raz jeszcze. Tak powstały pierwsze buty Ligid, buty z opon.

Dziś największym wyzwaniem nie jest technologia, ani pieniądze, ale znalezienie dystrybutora.

Chcemy stworzyć tak zwane shoes trucks („butowe ciężarówki”): mobilne fabryki, z którymi możemy dotrzeć do miejsc, gdzie ludzie naprawdę potrzebują pracy, na przykład squaty w Metro Manila. Moglibyśmy już teraz jedną taką ciężarówkę zasponsorować, to nie problem, ale wcześniej musimy być pewni, że mamy dystrybutora, który kupi gotowe produkty. Mógłbym robić to sam, ale nie chcę, co wiąże się z innym, osobistym wyzwaniem. Dwa lata temu 400 osób pracowało dla Tribu. Robiłem to przez prawie 15 lat i jestem już zmęczony. Nie chcę zarządzać taką ilością ludzi. Zmieniliśmy więc nasz model biznesowy. Oddałem nasze fabryki rodzicom, bratu i niektórym pracownikom/czkom. Podobnie z magazynem i dystrybucją. Zatrzymałem tylko 15 osób w zespole designu, resztę oddałem innym. I nie chcę wracać do poprzedniego etapu. Jeśli zacznę dystrybucję butów Ligid, będę w konflikcie z tym, czego sam chcę od życia. Potrzebuję balansu, chcę skoncentrować się na moim hobby, moich pasjach, takich jak wspinaczka, surfowanie czy podróżowanie.

Pasja wydaje się słowem kluczowym dla Jasona i jego historii.

Cokolwiek robisz, potrzebujesz pasji. Kiedy zaczynałem z Tribu, nie miałem żadnego kapitału, ale miałem tę palącą pasję. Jeśli pasjonują Cię góry, możesz wspinać się przez 8 godzin, to wymagające, ale Ty nie czujesz zmęczenia, chcesz dotrzeć na szczyt. Ale jeśli postawię w tej samej sytuacji kogoś, kogo szczyt nie interesuje, po godzinie powie: wracam. Jeśli coś lubisz, nie jest to dla Ciebie męczące. Dotyczy to wszystkiego, co robimy w życiu.

 
 

Więcej o Tribu: tribunation.com

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f