Indonezyjskie Gado Gado

Indonezyjska kuchnia jest ciekawa i ogromnie urozmaicona, różna na każdej z wysp. Mieli/łyśmy wiele okazji, by próbować domowych specjałów, tutaj jednak zdecydowali/łyśmy się spisać przepis na Gado Gado, sałatkę z sosem orzechowym. To jedno z naszych ulubionych dań, wypróbowane u przeróżnych ulicznych sprzedawców i sprzedawczyń.

Gado Gado oznacza potpourri, mieszankę. Pochodzi z Jawy i tradycyjnie przygotowywane jest na ulekan, płaskim kamieniu używanym jako  moździerz. W każdym domu znajduje się chociaż jeden. A oto jak mężczyzna z warun (przydomowego stoiska z jedzeniem) w Dżakarcie przygotował dla nas Gado Gado.

 

SKŁADNIKI: (4 porcje)

2 ziemniaki

¼ kapusty, pokrojonej

2 ogórki

50 g kiełków fasoli

200 g zielonej fasoli

100 g tofu

100 g tempeh

100 g orzeszków ziemnych, opiekanych,  nie solonych

1 cebula

1 ząbek czosnku

1 limonka

½ łyżeczka terasi (pasta z krewetek)

½ L wody tamaryndowej

Sól, chili i brązowy cukier do smaku

 

PRZYGOTOWANIE:

Kładziemy na moździerzu drobno posiekaną cebulę, czosnek, razem z cukrem, chili, orzeszkami ziemnymi i pastą z krewetek. Dodajemy wodę i sos z limonki. Ugniatamy aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Dokładamy ugotowane ziemniaki, ogórek, kapustę i inne składniki. Mieszamy i pokrywamy równomiernie sosem wszystkie warzywa.

Na Jawie, skąd pochodzi to danie, czasem do potrawy dodawane są plasterki ugotowanych jajek.

 

RADY DLA INNYCH SZEROKOŚCI GEOGRAFICZNYCH: Znalezienie wody tamaryndowej może okazać się bardzo trudnym zadaniem. Jeśli jej nie znajdziesz skorzystaj ze zwykłej wody.  Woda tamaryndowa dodaje  odrobinę smaku marynaty, nie jest to jednak kluczowy składnik. Sama woda tak :)

Pasta krewetkowa jest dostępna w azjatyckich sklepach.

 

 

 

Share on Facebook
Please reload

RELATED | POWIĄZANE

Please reload

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon

We are Anna and Andrea, a Polish-Italian couple traveling around the world. We are looking for changemakers,  in order to describe and share their stories.

Our journey is based on exchange: story telling and other skills in exchange for a place to sleep and food. 
 

Join the GoodNewsLetter