top of page

Równość po prostu


 

Równość po prostu

WIDEOTŁUMACZ

Łódź| Polska

 

Wideotłumacz to innowacyjny pomysł, który pozwala osobom Głuchym załatwić sprawy w różnego rodzaju instytucjach w dowolnym momencie, bez konieczności starania się o tłumacza/kę.

Wideotłumacz jest usługą Polskiego Związku Głuchych. – mówi Piotr Kowalski, manager projektu. - Technicznie wygląda to tak, że jest dwoje tłumaczy, którzy od 8 do 18, od poniedziałku do piątku i trochę w weekendy siedzą w PZG i są gotowi, żeby odbierać połączenia. Osoby z instytucji korzystających z naszych usług mogą zadzwonić w dowolnym momencie i poprosić o tłumaczenie używając albo wideo telefonu, albo komputera z kamerką i zestawem słuchawka, mikrofon. Dana firma czy urząd nie musi zatrudnić tłumacza na wyłączność, jeden tłumacz z PZG jest w stanie pokryć zapotrzebowanie z wielu miejsc na raz. Nie ma tych połączeń strasznie dużo, nie jest tak, że tłumacze narzekają na ból rąk, bo ciągle migają, ale codziennie się jakieś zdarza, dłuższe, krótsze, w ważniejszych i mniej ważnych sprawach. Raz widziałem 1,5h rozmowę w mBanku, ona była tak długa przede wszystkim dlatego, że klient był przeszczęśliwy, że w końcu może się naprawdę czegoś dowiedzieć. Było fajnie, było równo, pierwszy raz mógł się zapytać o wszystko co związane z daną usługą.

Przekonanie mBanku i innych dużych firm czy instytucji do skorzystania z usług tłumaczenia to jeden z największych sukcesów Piotra i innych osób zajmujących się Wideotłumaczem. Choć prócz sukcesów, są też porażki.

Naszą porażką jest to, że ciągle nie udało nam się przekonać rządu o konieczności stworzenia 24-godzinnego centrum tłumaczeniowego, przede wszystkim spiętego z numerem 112, żeby Głusi mogli skontaktować się tak samo jak słyszący z różnego rodzaju pomocą. Jak to zostanie zrobione, będzie można świadczyć tę usługę w sposób całkowicie otwarty, dla wszystkich. Będzie można zadzwonić w dowolne miejsce, nawet do cioci, która słyszy.

I to jest realna zmiana, rzeczywiste zmienianie świata na lepsze.

Od lat jestem harcerzem. Założyciel skautingu, Baden Powell, powiedział, żebyśmy zostawili ten świat lepszym niż go zastaliśmy i to właśnie staram się robić. Wideotłumacz to namacalna zmiana. To, że Kryśka z Heńkiem mogą skorzystać z wideotłumacza powoduje, że jest im w życiu łatwiej. Albo nawet nie łatwiej, po prostu tak samo. Oni nadal mogą się wkurzyć rozmawiając z urzędnikiem, ale mogą się wkurzyć tak samo jak słyszący i to jest ważne. Równość po prostu.

 

Więcej o Wideotłumaczu: wideotlumacz.pl

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Smutek

Frustracja

Złość

bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f