top of page

Zabawa nauką

 

Zabawa nauką

SHARE TOY

Aveiro | Portugalia

 

Jak się zaczęło?

Miguel Ferreira: Share Toy powstało w zeszłym roku.

Pedro: Miałem trochę popsutych zabawek, zaproponowałem kilku znajomym, żeby je ze mną naprawili. Postanowiliśmy połączyć wolontariat z wiedzą techniczną, którą zdobywamy na studiach.

Miguel: Od tego czasu spotykamy się w każdą środę na 5-6 godzin naprawiając zabawki z użyciem takich umiejętności jak drukowanie 3d, szycie, czyszczenie, reperowanie elektroniki, itd.

Pedro: Nie chodzi tylko o zabawki, to też kwestia rozwijania naszych umiejętności, działania na rzecz środowiska, pokazywania ludziom, że mogą rzeczy naprawiać zamiast wyrzucać.

Co robicie z naprawionymi zabawkami?

Pedro: Oddajemy różnym grupom, czasem bezpośrednio, jak w przypadku dzieci w szpitalu w Aveiro, czasem za pośrednictwm organizacji społecznych, które nie chcą żebyśmy spotykali się z dziećmi, by ich nie eksponować. W tym roku niedaleko Aveiro wybuchł pożar, staramy się dotrzeć do dotkniętych nim rodzin, zobaczyć czy przydadzą się im nasze zabawki.

Miguel: Choć działamy w Aveiro, zepsute zabawki, w formie darowizny, przyjeżdżają do nas z różnych części Portugalii. W zeszłym roku nastąpił prawdziwy bum. Rozmawialiśmy z uniwersytecką gazetą, a oni przekazali naszą historię innym mediom. Zaczęliśmy otrzymywać mnóstwo telefonów z prośbą o wywiad.

Pedro: Już po 4 tygodniach działalności wylądowaliśmy w krajowej telewizji i radiach.

Wow! Rzeczywiście szybko. A dlaczego właściwie postanowiliście się w to zaangażować?

Miguel: Jestem harcerzem od 16 lat. Pomaganie innym sprawia mi radość.

Pedro: Lubię budować i reperować. Lubię też, kiedy ktoś to docenia. Jako dziecko miałem zabawki, ale nie wszystkie dzieci mają takie szczeście. Dzielenie się może być naprawdę poruszające. W ostatnim roku podarowaliśmy 250 naprawionych zabawek.

Jaki będzie kolejny krok?

Miguel: Zdecydowanie będziemy kontynuować, uniwersytet uwielbia nasz projekt i w pełni nas wspiera. W tym roku chcemy skoncentrować się na osobach z Erasmusa, zorganizować spotkania po angielsku. Próbujemy poszerzyć działalność.

Pedro: Chciałbym rozpowszechnić ten pomysł, otworzyć Share Toy Porto, Lizbona, w przyszłości może uda się dotrzeć do innych krajów.

Co poradzilibyście osobie, która chce podążać za Waszym przykładem i również stać się światozmieniaczem lub światozmieniaczką?

Miguel: Rozejrzyj się wokół. Kiedy jesteś świadomy otoczenia, możesz coś zmienić. Niektórzy zamykają oczy, nie dostrzegają problemów, nie widzą jak niewiele potrzeba, by coś zmienić.

Pedro: Nie potrzebujesz niczego szczególnego, by zacząć działać. Na studiach wiele rzeczy robimy jedynie dla stopni lub by uszczęśliwić wykładowców. Dzięki Share Toy wykorzystujemy naszą wiedzę w sensownym sposób: ucząc się pomagamy społeczeństwu, sprawiamy radość dzieciom, ulepszamy przedmioty, uczymy studentów jak naprawiać swoje własne rzeczy.Update (7.12.2021):


Share Toy miało możliwość rozdania części naprawionych zabawek w ostatnie Święta Bożego Narodzenia, mimo pandemii, ale nie byli w stanie przeprowadzić publicznej zbiórki zabawek, jak to się działo w poprzednich latach. Korzystali więc tylko z zabawek, których nie naprawili w poprzednich latach. Mimo trudnego roku udało im się uszczęśliwić choć część dzieci na Boże Narodzenie i to dodaje im motywacji. Mają nadzieję, że kolejny rok będzie lepszy i uda im się naprawić i rozdać więcej zabawek!


 

Więcej o Share Toy: facebook.com/sharetoyua/

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Smutek

Frustracja

Złość

bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f