top of page

Uhud tatlisi (pszeniczny deser)


 

Tatlisi po turecku znaczy deser. To krem przygotowany z kiełków pszenicy. Przygotowanie go wymaga dobrego planowania - potrzebny jest czas na wykiełkowanie ziaren - ale warto poświęcić chwilę dla tego eliksiru. W Stambule serwują go z chrupiącą pieczoną ciecierzycą. My mieliśmy okazję przygotować Tatlisi z Nar, w ramach wolnego dnia podczas naszego wolontariatu na jej farmie. Nar lubi eksperymentować w kuchni. Zachęciła nas do spróbowania wielu różnych rodzajów octu, kurdyjskiej kawy (napar smakujący jak kawa z prażonych jagód terpentyny) i domowego chleba, przygotowanego z resztek procesu opisanego poniżej.

SKŁADNIKI

1,5 kg pszenicy około 350 g mąki 4 l wody 400g mąki

PRZYGOTOWANIE

Pszenicę należy przechowywać w ciemnym pojemniku z dziurkami, by wykiełkowała. Otwory umożliwiają wypływ nadmiaru wody. Proces kiełkowania trwa 15 dni i wymaga szybkiego wstrząśnięcia oraz dodawania niewielkiej ilości wody każdego dnia, aby pszenica była jednorodnie wilgotna. Pod koniec 15 dni dodaj 500 ml wody i zblenduj całość. Następnie dodaj 3,5 l wody, wymieszaj i przesiej część stałą. Do części płynnej dodaj mąkę (100 g / kg roztworu, wyreguluj ilość do smaku, nieco więcej mąki da słodszy efekt). Wlej całość do garnka i podgrzej na mocnym ogniu, często mieszając, aż się zagotuje. Zmniejsz ogień i gotuj aż substancja uzyska konsystencję kremu (może to potrwać około 1 godziny), często i energicznie mieszając. Gotowy deser możesz podać na ciepło w szklance deserowej lub przełożyć gorący do słoików, by zachował się na dłużej.

RADY DLA INNYCH SZEROKOŚCI GEOGRAFICZNYCH

Jako ziarna użyliśmy zwyczajnej pszenicy, ale można skorzystać też z durum i wielu innych rodzajów ziaren. Stałą część pozostałą po całym procesie można wykorzystać na przykład do pieczenia chleba, ciastek czy babeczek. Do chleba do 1 kg stałej mieszanki dodaj dużą łyżkę zakwasu, 1 łyżeczkę soli, 1 szklankę letniej wody i 600 g mąki. Pozwól ciastu rosnąć przez co najmniej 8 godzin. Następnie umieść je na tacy i pozostaw na kolejną godzinę. Piecz w temperaturze 180 ° C przez około godzinę.

 

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Sernikak

bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f