top of page

Verdure Arrosto (zapiekane warzywa)

 

Pełnia lata, w końcu można delektować się sezonowymi produktami: pomidorami, cukinią i moimi ukochanymi bakłażanami. Czekać trzeba na nie długo, ale gdy już się pojawią jest ich tyle, że czasem nie wiadomo co z nimi robić! Oto przepis, z którym jestem silnie związany, ponieważ podczas letnich spotkań rodzinnych Verdure Arrosto - regionalna nazwa zapiekanych warzyw - zawsze były obecne. Jest to bardzo popularny dodatek do głównego dania, wspaniały sposób na świętowanie letnich darów ziemi. Po ugotowaniu i schłodzeniu można je też włożyć do zamrażarki i wspominać lato zimą!

SKŁADNIKI (8 porcji)

8 długich bakłażanów

8 cukiń

8 pomidorów San Marzano

1 garść pietruszki

3 ząbki czosnku

80 g startego chleba

1 łyżka oliwy z oliwek

1/2 szklanki wody

1/3 szklanki białego wina

sól i pieprz do smaku

PRZYGOTOWANIE

Rozkrajamy na pół bakłażany i cukinie. Jeśli są zbyt duże, usuwamy część miąższu z środka. Robimy nacięcia w kształcie diamentu na miąższu. Bakłażany posypane grubą solą lub polane odrobiną mleka odkładamy na chwilę na bok, tak by pozbyć się ich gorzkiego smaku. Następnie płuczemy.

Rozkrajamy na pół pomidory.

Przygotowujemy mieszankę ze zmiażdżonego czosnku, pietruszki i startego chleba. Ugniatamy razem z oliwą z oliwek oraz miąższem kilku pomidorów. Doprawiamy solą i pieprzem. Miksturę rozkładamy po warzywach i układamy je ciasno na blasze do pieczenia.

Na koniec mieszamy wodę i wino i polewamy nimi powierzchnię blachy. Pieczemy w temperaturze 180 ° C przez 1 godzinę.

RADY DLA INNYCH SZEROKOŚCI GEOGRAFICZNYCH

Podobnie jak w przypadku pomidorów, ten sam proces (z nieco mniejszą ilością startego chleba) może być wykorzystany z cebulą, grzybami, papryką... i skorupiakami! Verdure arrosto jest bardzo dobrą przystawką, ale w połączeniu z Piadiną to już naprawdę niebo w gębie...

 

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f