top of page

Cel 1: Koniec z ubóstwem


 

Witajcie w naszej nowej serii postów na temat 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals – SDG)! W każdym poście, zainspirowanym pracą Development Perspectives, opowiemy Wam o jednym konkretnym Celu i zaproponujemy związane z nim światozmieniające wyzwania. Do działa!


Cel 1: Koniec z ubóstwem

Wyeliminować ubóstwo we wszystkich jego formach na całym świecie


Fakty*:

  • Ponad 700 milionów ludzi, czyli 10% światowej populacji, nadal żyje w skrajnym ubóstwie. Muszą przetrwać za mniej niż 1,90 USD dziennie.

  • Praca nie gwarantuje godnego życia. W 2018 roku ponad 8 procent zatrudnionych pracowników i pracownic oraz ich rodzin żyło w skrajnym ubóstwie.

  • Na całym świecie na 100 mężczyzn przypadają 122 kobiety w wieku od 25 do 34 lat żyjące w skrajnym ubóstwie.

  • Większość ludzi żyjących za mniej niż 1,90 dolara dziennie mieszka w Afryce Subsaharyjskiej.

  • Bieda w sposób szczególny dotyka dzieci. Jedno na pięcioro dzieci żyje w skrajnym ubóstwie.

Wyzwania - #SDGChallenge:

  • Napisz list do swojego ministra/y finansów. To on/a ma możliwość kształtowania polityki, która wyeliminuje ubóstwo.*

  • Podejmij wyzwanie #PovertyBox – Pudło ubóstwa. Przez tydzień kupuj żywność za nie więcej niż 14 euro (2 euro dziennie). Zrób zdjęcia dokumentujące co kupiłeś/aś i robiłeś/aś każdego dnia i podziel się nimi w social mediach z hasztagiem #PovertyBox. Pod koniec tygodnia wyznacz trzech znajomych na Facebooku / Twitterze / Instagramie i zaproś ich do podjęcia wyzwania!*

  • Zainwestuj 25$ w wyeliminowanie ubóstwa na świecie (i zaproś znajomych, by zrobili to samo). Pożycz je osobie w potrzebie za pośrednictwem platformy Kiva.org (więcej o Kiva możesz przeczytać tutaj.)

Inspiracje: - Przeczytaj

1. Techo - największa organizacja latynoamerykańska budująca domy w fawelach.

2. Hidden City Tours – wycieczki po Barcelonie prowadzone przez osoby bezdomne.

3. Friends International - organizacja, która skutecznie wspiera dzieci i młodzież żyjące na ulicy w Kambodży (warto przeczytać szczególnie jeśli zastanawiasz się jak reagować na żebrzące dzieci).

- Obejrzyj


1. Mia Birdsong TED Talk - The Story We Tell About Poverty Isn't True (Historia, którą opowiadamy o ubóstwie nie jest prawdziwa – polskie napisy).* 2. Teva Sienicki TED Talk - We can end poverty, but this is why we haven't.* 3. Charles Eisenstein, Sacred Economics.

* Te informacje i wyzwania pochodzą z fantastycznych materiałów o Celach Zrównoważonego Rozwoju przygotowanych przez organizację Development Perspectives. Zajrzyjcie tutaj, by dowiedzieć się więcej.Więcej informacji i inspiracji o pozostałych Celach Zrównoważonego Rozwoju znajduje się tutaj.

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Frustracja

Złość

Strach

Komentáře


bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f