top of page

Cel 11: Zrównoważone miasta i społeczności


 

Cel 11: Zrównoważone miasta i społeczności Uczynić miasta i osiedla ludzkie bezpiecznymi, stabilnymi, zrównoważonymi oraz sprzyjającymi włączeniu społecznemu

Fakty:*

 • Obecnie połowa ludzkości - 3,5 miliarda ludzi - mieszka w miastach.

 • Do 2030 r. prawie 60% światowej populacji będzie mieszkać na obszarach miejskich. 95% ekspansji miejskiej w następnych dziesięcioleciach będzie miało miejsce w krajach rozwijających się.

 • Obecnie w slumsach żyje 828 milionów ludzi, liczba ta stale rośnie.

 • Miasta na świecie zajmują zaledwie 3% powierzchni Ziemi, ale odpowiadają za 60-80% zużycia energii i 75% emisji dwutlenku węgla.


Wyzwania - #SDGChallenge:

 • Zamień samochód na komunikację miejską lub rower.

 • Gdziekolwiek mieszkasz, nawet jeśli jest to niewielka przestrzeń w mieście, spróbuj uprawiać swoje własne jedzenie – owoce i warzywa. Tutaj znajdziesz kilka wskazówek, jak zacząć. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Eats Shoots and Roots, przeczytaj ich historię tutaj.

 • Buduj społeczność wokół siebie - z sąsiadami, przyjaciółmi, osobami o tych samych zainteresowaniach itp. Wspierajcie się nawzajem, pożyczajcie rzeczy, abyście nie musieli kupować ich indywidualnie, budujcie sieć wsparcia.

Inspiracje:


 • Przeczytaj

Światozmieniacze/ki pracujący w slumsach:

 1. Latin Latas - organizacja z Kolumbii, która wykorzystuje instrumenty muzyczne zrobione ze śmieci (zero-waste), by wspierać młodych ludzi z faweli.

 2. Techo - jedna z największych organizacji w Ameryce Południowej i Środkowej, budująca domy w fawelach na całym kontynencie.

 3. Estrelas da Babilonia - hostel pośrodku faweli w Rio de Janeiro, skupiający ludzi z różnych środowisk.

Inne

 1. Fazenda Santa Esther - wiejska przestrzeń coworkingowa, która przełamuje stereotypy wokół pojęcia „wiejski” i zachęca mieszkańców i mieszkanki miast do powrotu do natury.

 2. Dynamo - biznes społeczny z Włoch wspierający społeczność i rozwój rowerzystów/ek.

 • Obejrzyj 1. Wprowadzenie do SDG 11.* 2. TED Talk The shareable future of cities - Alex Steffen przedstawia fajne, ekologiczne projekty sąsiedzkie, które poszerzają dostęp do potrzebnych zasobów, jednocześnie zmniejszając czas spędzany w samochodach.*

Więcej informacji i inspiracji o pozostałych Celach Zrównoważonego Rozwoju znajdziesz tutaj.* Te informacje i wyzwania pochodzą z fantastycznych materiałów o Celach Zrównoważonego Rozwoju przygotowanych przez organizację Development Perspectives. Zajrzyjcie tutaj, by dowiedzieć się więcej.

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Smutek

Frustracja

Złość

Comentários


bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f