top of page

Jak mogę dołączyć do społeczności?#YearOfCommunity - Wasze pytania: Jak mogę dołączyć do społeczności? Proces dołączania do społeczności różni się w zależności od miejsca i zwłaszcza w przypadku dobrze znanych i działających od dawna społeczności może być długi i skomplikowany. To zupełnie inne życie niż to do którego jesteśmy przyzwyczajeni i wymaga nie tylko nauczenia się, ale może przede wszystkim oduczenia się sporej ilości rzeczy. Proces dołączania do Arterry składa się z trzech kroków:

  1. Pierwszy kontakt ze społecznością - kilkudniowa wizyta w społeczności, która pozwala poczuć czym jest to miejsce. Arterrę można odwiedzić podczas tak zwanych „drzwi otwartych” - wydarzeń organizowanych 3-4 razy do roku lub jako znajomy czy znajoma jednej z osób, które już tu mieszkają.

  2. Wizyta partycypacyjna - jeśli poważnie myślisz o dołączeniu do społeczności, po wykonaniu pierwszego kroku możesz aplikować o „wizytę partycypacyjną”, które trwa od 1 do 3 miesięcy. Jej celem jest poczucie na własnej skórze co to znaczy mieszkać w społeczności na co dzień. Taką wizytę możesz odbyć za jednym zamachem lub rozłożyć ją w czasie, np. spędzając w Arterrze dwa tygodnie zimą i dwa tygodnie latem, aby doświadczyć zmian wynikających z pór roku i zupełnie innego rytmu. Podczas wizyty partycypacyjnej będziesz miał/a okazję dołączyć do różnych kręgów i wesprzeć społeczność w jej codziennym funkcjonowaniu.

  3. Oficjalny proces dołączania do społeczności – po wizycie partycypacyjnej trzeba opuścić społeczność przynajmniej na miesiąc, aby mieć czas i przestrzeń na zintegrowanie tego doświadczenia. Jeśli chcesz kontynuować, możesz aplikować o oficjalne rozpoczęcie procesu dołączania do społeczności. Jeśli nikt ze społeczności nie wyrazi sprzeciwu, zaprosi Cię ona ponownie. Oficjalny proces dołączania trwa około 1,5 roku, podczas którego stopniowo uzyskujesz więcej praw i obowiązków. Pierwsze 3 miesiące to czas na ustatkowanie się i eksperymentowanie z różnymi kręgami operacyjnymi (sprawdź artykuł o socjokracji - link poniżej). Po trzech miesiącach wybierasz 2-3 kręgi, do których chcesz ostatecznie dołączyć. Wtedy też zyskujesz prawo wybrania apartamentu na stałe, a Twoja opłata za wynajem nieco się zmniejsza. Po 6 miesiącu otrzymujesz dostęp do folderów społeczności ze wszystkimi dokumentami i możesz uczestniczyć w jej comiesięcznych spotkaniach. Po 9 miesiącach przechodzisz do kolejnej fazy - integracji – podczas której zostajesz zaproszony/a do udziału w spotkaniach kręgów zarządzających, najpierw jako obserwator/ka, potem osoba z prawem wyrażania opinii, a w końcu z pełnym prawem podejmowania decyzji. Cały ten proces wcześniej był nieco krótszy, ale bazując na doświadczeniach Arterra przeznaczyła na niego więcej czasu, by dać kandydatom i kandydatkom przestrzeń na zrozumienie jak funkcjonuje społeczność, poznanie socjokracji i rozwinięcie umiejętności potrzebnych do znalezienia w niej swojego miejsca. I tak, to naprawdę może trwać tak długo, a nawet i dłużej.

W innych społecznościach proces dołączania może wyglądać inaczej. W nowych i niewielkich społecznościach proces ten może być łatwiejszy i bardziej spontaniczny, większe i ustrukturyzowane społeczności mogą wymagać udziału w specjalnych (często kosztowych) szkoleniach, zanim będzie można aplikować o dołączenie. W niektórych przypadkach wejście do społeczności wiąże się z zakupem kawałka ziemi, domu czy innego rodzaju inwestycją.

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f