top of page

Ucz się w działaniu


 

Ucz się w działaniu

WOWOMAN

Baku | Azerbejdżan

 

Zara Huseynova, 24 lata. Od 6 lat właścicielka biznesu odzieżowego zatrudniającego 15 osób, a od dwóch również organizacji Wowoman, wzmacniającej i wspierającej kobiety.

Wierzę, że wszyscy jesteśmy tu po coś. Każdy/a z nas ma misję, a naszym celem jest znalezienie tej misji i uczynienie tego świata w jakiś sposób lepszym. Tak wiele osób przychodzi, je, pije, śpi, konsumuje tylko, bierze, nie dając nic od siebie. Dla mnie ważne jest pozostawienie czegoś po sobie, zmienianie świata na lepsze. Moją misją, którą staram się zmieniać świat, jest z jednej strony biznes zatrudniający 15 kobiet, w większości jedynych żywicielek rodziny. W gruncie rzeczy żywimy 15 rodzin, a to ogromna odpowiedzialność, szczególnie w kraju, który jest w kryzysie, gdzie wszyscy zwalniają ludzi, a my wiemy, że każde zwolnienie oznacza głodującą rodzinę. Moim drugim sposobem zmieniania świata jest Wowoman.

Wowoman wystartowało z jednym niewielkim wydarzeniem i rozrastało się nieprawdopodobnie szybko. W ciągu ostatnich dwóch lat zorganizowały 100 wydarzeń i około 20 dłuższych programów dla 6500 uczestniczek. Większość za darmo lub za bardzo niewielką opłatą.

To, co wyróżnia nas od innych to fakt, że oferujemy wysokiej jakości treść za darmo lub za symboliczną opłatą. Po tym jak zarządzałam organizacją AIESEC w Azerbejdżanie, miałam ogromną sieć znajomych i umiejętność organizowania rzeczy bez pieniędzy. Użyłam ich obu w Wowoman. Byłyśmy w stanie znaleźć trenerów/ki, pomieszczenia, materiały za darmo. Pozwoliło nam to dotrzeć do zdecydowanie większej ilości osób. Oferujemy też szkolenia jedynie dla kobiet, dzięki czemu niektóre z nich mogły przyłączyć się po raz pierwszy w życiu. Dostawałyśmy informacje zwrotne, że ponieważ nie ma żadnego mężczyzny na szkoleniu, ich brat czy ojciec pozwolił im wziąć udział. Nie zdarza się to często, ale generalnie, jak wiele badań pokazuje, gdy w pomieszczeniu znajdują się tylko kobiety, dużo szybciej się otwierają i opowiadają o rzeczach, którymi nie podzieliłyby się, gdyby w pomieszczeniu był mężczyzna. W tej chwili staramy się poszerzyć działalność, dotrzeć do innych miejsc w Azerbejdżanie, jak również poza nim. Rozrastamy się, otwieramy kolejne siedziby w różnych częściach świata.

Powiększanie organizacji wymaga nowych metod i stawia przez nimi nowe wyzwania.

Im większa jest firma czy organizacja, tym trudniejsze staje się utrzymanie odpowiedniej jakości. Na początku błagałam trenerów/ki, by poprowadzili dla nas zajęcia, teraz sami przychodzą, jesteśmy rozpoznawalne, wiedzą, co robimy. Obecnie głównym zadaniem jest filtrowanie wszystkiego, by mieć pewność, że dostarczamy tą samą jakość. Drugim wyzwaniem są zasoby. Idzie nam bardzo dobrze w Baku, ale by dotrzeć do innych miast, nie mówiąc o krajach, potrzebujemy stabilniejszych finansowo rozwiązań. Mam doświadczenie w budowaniu lokalnego biznesu, teraz również organizacji, ale nigdy nie pracowałam w korporacji czy czymś w tym stylu, muszę nauczyć się jak prowadzić międzynarodową organizację.

Uczenie się w działaniu było zawsze częścią filozofii Zary. Zaczynała ucząc się po drodze, nie czekając aż zdobędzie wszelką potrzebną wiedzę.

Myślę, że zawsze jesteśmy w stanie coś zmienić, umiejętności czy zasoby nie mają znaczenia. Wierzę, że pragnienie i poświęcenie są dużo ważniejsze niż umiejętności. Otwierając biznes czy organizację, nie miałam odpowiednich umiejętności, wiedzy, doświadczenia, zasobów, nie miał ich też mój zespół. Uczyłyśmy się przez działanie. Ale wszystko się udało, ponieważ nie akceptowałyśmy „nie” jako odpowiedzi. Teraz z google możesz znaleźć informacje na każdy temat. Kluczem są nie umiejętności, ale pragnienie i chęć włożenia wysiłku, poświęcenia czasu na tworzenie zmiany.

Zacznij więc po prostu.

Im więcej się zastanawiasz, im więcej masz pytań, tym bardziej wszystko wydaje się skomplikowane i coraz mniej jest prawdopodobne, że w ogóle zaczniesz. Idź z nurtem. Wiele osób pyta mnie jak zrobiłam to czy tamto. Nie miałam pojęcia o wszystkich tych rzeczach, kiedy zaczynałyśmy, odkrywałam je po drodze, sprawdzałam co działa, a co nie. Ludzie mówią: ah, masz 24 lata, jak Ci się udało? Nie czekałam, aż będę miała odpowiednio dużo wiedzy, aż będę gotowa w 100%, nigdy nie będziesz gotowy/a w 100%.

 
 

Więcej o Wowoman: wowoman.org

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f