Piadina (płaski chleb)

June 8, 2020

Chcesz przekąsić coś wracając z plaży albo na koniec nocnego imprezowania? Najbardziej popularne stragany uliczne rozstawione wzdłuż Riviera Romagnola sprzedają piadinę. Piadina to płaski chleb, tradycyjnie robiony z dodatkiem smalcu, który można wypełnić niemal wszystkim. Podobnie jak naleśniki, może być bazą do podstawowych, słonych dań; słodkich deserów albo ciekawych połączeń. Do najpopularniejszych należy piadina „stracchino e rucola”, “erba e salsiccia”, “fontina e prosciutto”, “verdure gratinate”... i "nuttella". 

 

SKŁADNIKI (10/12 piadin)

1 kg mąki
200 g smalcu (albo 100 g oliwy z oliwek)
1 garść soli
150 mL wody
100 mL mleka

 

PRZYGOTOWANIE

Tworzymy „wulkan” z 900 g mąki, dodajemy sól, smalec oraz oliwę i zaczynamy ugniatać. Pracujemy z ciastem po trochu dodając chłodnej wody i mleka. Przykrywamy ciasto pokrywką lub ręcznikiem i zostawiamy na około pół godziny. 
Następnie dzielimy ciasto na 10/12 kół wielkości kiwi i rozwałkowujemy je na 25 cm dyski.
Korzystamy z pozostałych 100 g mąki, by ciasto nie przywierało do stołu i wałka. Smażymy na gorącej patelni (płaskiej, jak to naleśników) około 2 minuty z każdej strony. Przebijamy ciasto delikatnie widelcem podczas smażenia, co zapobiegnie tworzeniu się bąbli. 

 

RADY BABCI 

W moim przekonaniu najlepszą kombinacją jest coś świeżego (sałata, rukola, szpinak), topiący się ser (fontina albo mozzarella położona na gorącą jeszcze piadinę) i bogaty w proteiny i smak dodatek (kiełbasa, salami, itd.)

 

 

Share on Facebook
Please reload

RELATED | POWIĄZANE

Please reload

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon

We are Anna and Andrea, a Polish-Italian couple traveling around the world. We are looking for changemakers,  in order to describe and share their stories.

Our journey is based on exchange: story telling and other skills in exchange for a place to sleep and food. 
 

Join the GoodNewsLetter