top of page

Cel 9: Innowacyjność, przemysł, infrastruktura


 

Cel 9: Innowacyjność, przemysł, infrastruktura Budować stabilną infrastrukturę, promować zrównoważone uprzemysłowienie oraz wspierać innowacyjność

Fakty:*

 • Około 2,6 miliarda ludzi ma trudności z dostępem do energii elektrycznej w pełnym wymiarze godzin.

 • W 2019 roku prawie cała globalna populacja żyła w zasięgu mobilnego sygnału komórkowego (97%) i / lub mobilnego sygnału szerokopasmowego (93%). Szacuje się jednak, że tylko 54% faktycznie korzysta z internetu.

 • 2,5 miliarda ludzi na całym świecie nie ma dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych.

 • W 2019 roku ilość energii uzyskanej z odnawialnych źródeł energii była najwyższa w historii.

 • W niektórych krajach afrykańskich o niskich dochodach ograniczenia infrastrukturalne obniżają produktywność przedsiębiorstw nawet o 40%.

Wyzwania - #SDGChallenge:

 • Jeśli pracujesz z domu (a nawet jeśli nie ;) zachęcamy do wykorzystania czasu, który normalnie spędzasz na dojazdach do pracy, na wyjście na zewnątrz i odkrywanie zielonych szlaków w swoim regionie oraz dzielenie się doświadczeniami z nami i osobami wokół Ciebie - może zachęcisz ich do przyłączenia się i cieszenia się tym, co ma do zaoferowania natura! Jeśli udostępnisz zdjęcia ze swoich wypraw, nie zapomnij użyć hasztagów: #FakeCommute #TravelTheGreenWay # SDG9 #SustainableInfrustructure.*

 • Przeprowadź Marshmallow Challenge (https://www.marshmallowchallenge.com/instructions/) dla wybranej grupy i podsumuj je dyskutując, co jest potrzebne do wprowadzania innowacji. Następnie obejrzyj TEDx.

 • Jak innowacje i technologia wpływają na życie nasze i przyszłych pokoleń? Przeprowadź dyskusję ze znajomymi lub/i współpracownikami/czkami. Zainspiruj się pracą Harariego i teoriami opisanymi w jego książkach, na przykład w Homo Deus.

 • Przeprowadź ćwiczenie o nazwie Building Circular Industries, opisane na stronie 33 tej publikacji. Chcesz poznać inne światozmieniające historie związane z Gospodarką o Obiegu Zamkniętym (Circular Economy)? Spójrz tutaj.


Inspiracje:

 • Przeczytaj 1. Coder Dojo, Rumunia - międzynarodowy ruch wolontariuszy i wolontariuszek organizujących zajęcia z kodowania dla dzieci i młodzieży. 2. Mira Rehab, Rumunia – inspirujący przykład wykorzystania umiejętności informatycznych do poprawy zdrowia dzieci wymagających rehabilitacji. 3. Share Toy, Portugalia – studenci i studentki inżynierii wykorzystują swoje umiejętności technologiczne naprawiając zepsute zabawki oraz przekazując je dzieciom w potrzebie. 4. Laboratoria, Chile - kurs programowania dla kobiet ze środowisk defaworyzowanych, który w ciągu pół roku zapewnia im unikalne umiejętności i możliwość znalezienia dobrze płatnej pracy. 5. Compadre, Peru - firma pomagająca farmerom i farmerkom kawy z odizolowanych obszarów Peru, dostarczając im maszyny do prażenia kawy zasilanej energią słoneczną oraz wprowadzając na rynek ich ekologiczne produkty.

 • Obejrzyj 1. Wprowadzenie do SDG 9.* 2. Projekt Venus, organizacja non-profit, która przedstawia nowy model społeczno-ekonomiczny, wykorzystujący naukę i technologię do poprawy sytuacji społecznej i osiągnięcia trwałej cywilizacji dostatku dla wszystkich bez wyjątku. Wielu nazywa ich wizję utopijną, ale czy tak jest naprawdę? Obejrzyj ten dokument, aby dowiedzieć się więcej.*

Więcej informacji i inspiracji o pozostałych Celach Zrównoważonego Rozwoju znajdziesz tutaj.* Te informacje i wyzwania pochodzą z fantastycznych materiałów o Celach Zrównoważonego Rozwoju przygotowanych przez organizację Development Perspectives. Zajrzyjcie tutaj, by dowiedzieć się więcej.

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Frustracja

Złość

Strach

Σχόλια


bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f