top of page

Cel 8: Wzrost gospodarczy i godna praca


 

Cel 8: Wzrost gospodarczy i godna praca Promować stabilny, zrównoważony i inkluzywny wzrost gospodarczy, pełne i produktywne zatrudnienie oraz godną pracę dla wszystkich ludzi

Fakty:*

 • W 2018 roku około 172 miliony ludzi na świecie nie miało pracy. Przewiduje się, że w wyniku zwiększania się siły roboczej liczba bezrobotnych będzie rosła każdego roku o 1 milion.

 • W 2018 r. około 700 milionów pracowników i pracownic żyło w skrajnym lub umiarkowanym ubóstwie, za mniej niż 3,20 USD dziennie.

 • Udział kobiet w rynku pracy wyniósł 48 procent w 2018 roku, w porównaniu z 75 procentami mężczyzn.

 • W 2016 r. 2 miliardy pracowników i pracownic było zatrudnionych nieformalnie, co stanowi 61 procent światowej siły roboczej.


Wyzwania - #SDGChallenge:

 • Przyjrzyjmy się koncepcji Doughnut Economics. Poczytaj więcej o Doughnut Economics oraz Doughnut Economic Action Lab, a następnie zmień swoje zdjęcie profilowe w mediach społecznościowych używając „Doughnut Frame”. Jeśli ktoś Cię o nie zapyta: nie obawiaj się i zaproś daną osobę, by dołączyła do naszego wyzwanie. Pamiętaj o hasztagach #SDGChallenge #SDG8 #DecentWork* Więcej o koncepcji Doughnut Economics tutaj.

 • Jeśli planujesz coś kupić - wybierz etyczne produkty lub usługi, najlepiej oferowane przez biznesy społeczne. To, gdzie i jak wydajemy nasze pieniądze, może przyczynić się do wielu zmian na świecie. Jeśli prowadzisz swój własny biznes – zastanów się co możesz zrobić, by stał się bardziej odpowiedzialny. Zainspiruj się przykładami biznesów społecznych wymienionych poniżej.

 • Zorganizuj debatę z rodziną lub znajomymi na temat: czy rozwój jest jedynym rozwiązaniem? (sprawdź filmy wymienione poniżej, znajdziesz w nich trochę inspiracji w tym temacie).

Inspiracje:

 • Przeczytaj

Przykłady biznesów społecznych z całego świata:

 1. Hidden City Tours - wycieczki po Barcelonie prowadzone przez osoby bezdomne.

 2. Plush and play – biznes społeczny produkujący pluszowe zabawki w kształcie owoców i warzyw, zatrudniający kobiety na Filipinach, z trudem będące w stanie zaspokoić swoje podstawowe potrzeby.

 3. Social Tea House - herbaciarnia zatrudniająca młodych ludzi z domów dziecka, zapewniająca im mentoring i pierwsze doświadczenie zawodowe.

 4. Soria Moria - butikowy hotel w Kambodży, wspierający lokalną społeczność i przekazujący pracownikom i pracownicom akcje firmy – po roku pracy stają się oni również współwłaścicielami hotelu.

 5. Stanimira Chocolate House - fabryka czekolady, wspierająca lokalne, bułgarskie organizacje pozarządowe, przekazując im czekoladę i 10% zysku z prowadzenia firmy.

 6. Servisenior - chilijska platforma, na której seniorzy i seniorki mogą szukać niewielkich zleceń, które zapewnią im dodatkowe dochody uzupełniające niewystarczającą emeryturę.

 7. First harvest - masło orzechowe produkowane przez kobiety z ubogich społeczności na Filipinach.

 8. Amazonas Explorer - odpowiedzialne wycieczki do Machu Picchu w Peru.

 9. Phare Circus – cyrk społeczny z Kambodży wspierający lokalnych artystów/ki i dzieci ulicy.

A co powiecie na Ekonomię Daru?

 1. Villa Dihovo - hotel w macedońskiej wiosce, w którym sam/a decydujesz, ile zapłacisz, w zależności od swojej satysfakcji.

 2. Casa de Cultura Permanenta - dom społecznościowy w Rumunii, funkcjonujący całkowicie w oparciu o Ekonomię Daru.

 • Obejrzyj

 1. Co to jest godna praca.*

 2. A co powiecie na Degrowth (postwzrost) zamiast Growth (wzrost)? Zapoznaj się z koncepcją Degrowth wyjaśnioną na przykładzie pomarańczy.*

 3. Charles Eisenstain proponuje nowe podejście do ekonomii. Uwielbiamy wszystkie jego filmy, a spośród tych związanych z ekonomią polecamy na początek dwa: Sacred Economics Uniwersalny dochód podstawowy

Więcej informacji i inspiracji o pozostałych Celach Zrównoważonego Rozwoju znajdziesz tutaj.*Te informacje i wyzwania pochodzą z fantastycznych materiałów o Celach Zrównoważonego Rozwoju przygotowanych przez organizację Development Perspectives. Zajrzyjcie tutaj, by dowiedzieć się więcej.


Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Strach

Strach

Comments


bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f