top of page

Cel 10: Mniej nierówności


 

Cel 10: Mniej nierówności Zmniejszyć nierówności w krajach i między krajami


Fakty:*

  • W 2016 r. 22% światowego dochodu należało do 1% najbogatszych, w porównaniu z 10% dochodu, który przypadł 50% najbiedniejszych.

  • Nierówność gospodarcza jest w dużej mierze spowodowana nierównym rozkładem własności kapitału. Od 1980 r. prawie we wszystkich krajach miały miejsce bardzo duże transfery majątku publicznego do sfery prywatnej. W 2016 r. do 1% najbogatszych należało 33% kapitału.

  • Kobiety spędzają średnio dwa razy więcej czasu na nieodpłatnych pracach domowych niż mężczyźni.

  • W 2014 r. 3,8 mln osób imigrowało do jednego z 28 państw członkowskich UE, a 2,8 mln wyemigrowało poza kraje UE.

Wyzwania - #SDGChallenge:

  • Zapoznaj się z podręcznikiem Kompas - edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą (zapytaj nas bezpośrednio o polską wersję). Przeprowadź jedno z zaproponowanych ćwiczeń dla wybranej grupy. Do naszych ulubionych ćwiczeń związanych z nierównością należą Krok naprzód (strona 138) i Walka o majątek i władzę (strona 261).

  • Otaczaj się ludźmi różnymi od siebie. Porozmawiaj z osobami w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, różnej płci, różnej orientacji seksualnej. Posłuchaj ich historii. Zrozum ich wyzwania, zauważ podobieństwa.

  • Poinformuj osoby z dyskryminowanych grup, że mogą na Ciebie liczyć. Możesz dołączyć jako wolontariusz/ka do lokalnej organizacji wspierającej migrantów/ki, osoby LGBTQ +, kobiety itp. Możesz bezpośrednio porozmawiać ze znajomymi, o których wiesz, że doświadczają dyskryminacji. Możesz napisać post w mediach społecznościowych lub użyć ramki na swoim zdjęciu profilowym, dając znać, że popierasz określoną grupę lub ogólnie prawa człowieka. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, kto poczuję ulgę czytając czy widząc tego typu deklarację.

Inspiracje:

  • Przeczytaj

Jednym z zadań SDG10 jest „Do 2030 roku promować i wzmocnić inkluzję społeczną, gospodarczą i polityczną wszystkich ludzi, bez względu na wiek, płeć, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię lub status ekonomiczny bądź inny”. Poniżej przedstawiamy kilka światozmieiających historii związanych z wymienionymi powyżej obszarami:


Wiek (światozmieniacze/ki wspierający seniorów/ki):

Pochodzenie etniczne/narodowość/rasa (światozmieniacze/ki wspierający migrantów/ki lub osoby o różnym pochodzeniu etnicznym):

  1. Wefugees, Niemcy (biznes społeczny pracujący z migrantami i migrantkami) -

  2. MBQ, Rumunia (biznes społeczny pracujący z Romami i Romkami)

Niepełnosprawność (światozmieniacze/ki wspierający osoby z niepełnosprawnościami)

  1. Fundacja Szansa dla Niewidomych, Polska (historia Moniki, niewidomej kobiety, która zamienia swoją niepełnosprawność w supermoc)

  2. Equilibri, Włochy (antykwariat i sklep z używanymi przyborami szkolnymi zatrudniający osoby z niepełnosprawnością intelektualną)

  3. Wideotłumacz, Polska (tłumacz wideo języka migowego umożliwiający osobom niesłyszącym korzystanie z usług publicznych)

  4. Klongdinsor, Tajlandia (narzędzie do rysowania przeznaczone dla niewidomych dzieci)

Płeć (światozmieniacze/ki wspierający kobiety):

  1. Project Oi, Rumunia (spotkania dziewiarskie dla kobiet)

  2. WoWomen, Azerbejdżan (organizacja pozarządowa wspierająca kobiety poprzez warsztaty i wspólne akcje)

  3. Yangon BakeHouse, Myanmar (kawiarnia zapewniająca pracę i edukację kobietom ze środowisk defaworyzowanych)

  4. Wedu, Tajlandia (program wsparcia dla światozmieniaczek z Azji Południowo-Wschodniej)


Więcej światozmieniających historii związanych ze wzmacnianiem kobiet można znaleźć w poście poświęconym SDG5: Równość płci



Historie światozmieniaczy i światozmieniaczek wspierających osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej znaleźć można w poście o SDG1: Koniec z ubóstwem

  • Obejrzyj

  1. Wprowadzenie do SDG10

  2. Niebieskoocy - film dokumentalny, który pomaga zrozumieć, jak działa dyskryminacja. Możesz również obejrzeć krótsze filmiki pokazujące na czym polegał eksperyment Niebieskoocy przeprowadzony przez Jane Elliot, na przykład tutaj.

  3. Kampanie społeczne związane z (nie)równościami: All That We Share Take Two Steps Forward Race Blind spots: Challenge assumptions

  4. Wolisz filmy pełnometrażowe? Obejrzyj te z listy poniżej, by dowiedzieć się więcej o nierównościach (i sposobach ich przezwyciężania): Najlepsi wrogowie Ukryte działania Green Book Si puo' fare

Więcej informacji i inspiracji o pozostałych Celach Zrównoważonego Rozwoju znajdziesz tutaj.



* Te informacje i wyzwania pochodzą z fantastycznych materiałów o Celach Zrównoważonego Rozwoju przygotowanych przez organizację Development Perspectives. Zajrzyjcie tutaj, by dowiedzieć się więcej:

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Smutek

Frustracja

Złość

Comentarios


bottom of page
Domain: exchangetheworld.info Token: 8f33766246f6a39ac26f12d885511de2616edb4d1c5396105cb312c07a5d1a5f